Numer 65 (2/2012)

okladka_65

Temat numeru: Wartburg 312, przepiękny egzemplarz De Luxe, od nowości w Polsce, zachowany w stanie doskonałym i jednocześnie w pełni sprawny. Jeździmy nim po ulicach Warszawy odkrywając, co było luksusem w latach 60. w krajach demokracji ludowej.

CA65_1
Puchar Cinquecento, pierwszy puchar markowy z prawdziwego zdarzenia, diametralnie zmienił polskie wyścigi samochodowe. O losowaniu samochodów, regulaminach, które pojawiały się na tydzień przed terminem pierwszego wyścigu, o sprytnych zawodnikach wykorzystujących luki w przepisach oraz dozwolonych i zabronionych metodach tuningu Fiata Cinquecento 900 opowiada Tadeusz Późniak, uczestnik zmagań pierwszej edycji z 1994 roku.

CA65_2
Mercedes 300 SL W194. W sam raz na 60. rocznicę linii modelowej „SL” w warsztatach Mercedes Benz Classic zakończono restaurowanie najstarszego zachowanego Gullwinga… Losy wyścigowego prototypu z numerem podwozia 2.

CA65_3
Voisin C25 Cimier. Prezentujemy jedną z najbardziej ekstrawaganckich marek lat 30., ikonę stylu Art Deco: Voisin. Obecnie dzieła Gabriela Voisina wychodzą z cienia i osiągają ceny porównywalne z Delage, Delahaye i Bugatti. Dla CA pisze o nich znawca tematu, Maciej Peda.

CA65_4
Muzeum SAAB. Postawiona w stan upadłości samochodowa część firmy Saab, zmuszona do wyprzedania fabrycznego muzeum w Trollhattan. Ponieważ to być może ostatnia okazja, zapraszamy na wycieczkę po muzeum i ciekawe spojrzenie na historię marki.

CA65_5
Ponadto w numerze: Podsumowujemy sezon oldtimerowy 2011. Rok podsumowuje też nasz Dział Prawny i… nie jest mu wesoło. Sprawdzamy jak się miewa remontowany właśnie autobus Chausson. Koekcja statuetek na chłodnicę. W bogatym Dziale Rynek: jak kupić BMW serii 8, przegląd klasyków do 60 tys zł i ile kosztują plakietki z przedwojennych rajdów. W Dziale Rocznic 50 lat Alfy Romeo Giulia i Forda Cortiny, Mistrz Polski Pojazdów Zabytkowych post 1945 opowie o swoim MG TD i wiele innych tematów.