Numer 70 (7/2012)

okladka_70

Temat numeru: Volkswagen Golf I. Punkt zwrotny w historii marki, wyraźnie zaznaczył przejście z napędu tylnego do przedniego a także z silników chłodzonych powietrzem na rzecz chłodzenia cieczą. Pierwszy z Golfów, mimo że nie nowatorski, wyznaczył trendy, według których do dziś konstruuje się samochody w tym segmencie.

CA70_1CA70_1
Polski Fiat 126p Maluch Happy End. 12 lat temu definitywnie zakończono produkcję samochodu, który zmotoryzował Polskę. Ostatnia seria to numerowane egzemplarze z naklejką Happy End na klapie. Przy okazji wyprawy po zakup egzemplarza nr 0081 spojrzenie na historię ostatnich chwil Malucha.

CA70_2
Ferruccio Lamborghini Museo w Dosso to miejsce, gdzie rodzina Lamborghini zebrała najważniejsze pamiątki po wielkim Ferruccio. Tylko tu można zobaczyć kolekcję jego traktorów, jego pierwsze auto, helikopter jego konstrukcji, głowę byka, który dał nazwę Miurze, czy… Papamobile. Po muzeum oprowadza nas Fabio Lamborghini, jego bratanek i kustosz rodzinnego muzeum.

CA70_3
Carroll Shelby (1923-2012). Świetny kierowca, znakomity konstruktor i charyzmatyczny przywódca, na kilka lat ustanowił monopol w wyścigach długodystansowych i pozostawił po sobie najsłynniejsze samochody wyścigowe Ameryki. Przybliżamy jego sylwetkę.

CA70_4
Mikrus nr 001. 22 lipca mija 55. rocznica prezentacji Meduzy i Mikrusa, jedynego polskiego mikrosamochodu produkowanego seryjnie. Do naszych czasów przetrwał tylko jeden samochód z tamtego dnia, jadący wtedy ulicami Mielca w pochodzie. W numerze – ciekawa historia tego egzemplarza.

CA70_5
Ponadto w numerze: W dziale rocznic poznamy luksusowe kabriolety sprzed lat, w wakacyjnym Dziale Prawnym o tym, jak wyglądały przepisy ruchu drogowego przed wojną. Dominika opowiada, jak się żyje z Zaporożcem. Także: relacja z Auto Nostalgii, II edycji największych ogólnopolskich targów zabytkowej motoryzacji, relacje z 4 rund MPPZ, z rajdów w Mogilnie i w Uniejowie, zlotów Star Drive w Szczecinie, MB/8 w Wielkopolsce, SAABa w Mosinie i Rajdozlotu w Nowej Hucie, oraz inne ciekawe tematy!