Numer 73 (10/2012)

 

okladka_73Temat numeru: Alfa Romeo 164. Jedno z wielkich dzieł Sergio Pininfariny – ma już 25 lat! W Alfie 164 pokładano nadzieje na przywrócenie utraconego prestiżu marki. Niespecjalnie jej się to udało, ale po latach 164 stała się jedną z ikon designu lat 80. Prezentujemy unikatowy pierwszy produkcyjny egzemplarz bardzo rzadkiej wersji Q4.

CA73_1
Papież Jan Paweł II i samochody. Październik w Polsce tradycyjnie jest miesiącem papieskim, wobec tego w numerze pierwsza część opowieści o samochodach zbudowanych specjalnie dla Jana Pawła II. Wiele z nich do dziś jest w garażach Watykanu, inne ozdabiają najznamienitsze kolekcje, inne nie przetrwały lub zostały celowo zniszczone… Po raz pierwszy w Polsce, ten temat został całościowo ujęty, w artykule Macieja Replewicza. Polecamy!

CA73_2
Mercedes 680 S. Nasz specjalista od ery przedwojennej Maciej Peda zabierze Was w podróż w czasie do świata supersamochodów z przełomu lat 20. i 30. Mercedes 680 S, z którego chłodnicy I właściciel kazał zdemontować gwiazdę, gdyż zbytnio przypominała mu okropności I wojny światowej, od 1928 roku do niedawna pozostawał w rękach jednej rodziny!

Land Rover „UKE 80”. Ten samochód zna każdy fan aut brytyjskich – to Land Rover, którego dostał w prezencie na 80. urodziny sir Winston Churchill. 20 października odbędzie się aukcja, podczas której wóz ponownie zmieni właściciela, tymczasem w numerze historia tego egzemplarza.

CA73_3

FSO Polonez 1.6 SLE potocznie zwany Akwarium. Nieskazitelnie zachowany egzemplarz z roku 1988 jest przyczynkiem naszych rozważań, czy następcy „Borewicza” zasługują już na status klasyka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ponadto w numerze: relacje z Track Day w Ułężu, Classic Moto Show w Krakowie, Mercedes-Benz 300 SL Gullwing w trakcie renowacji, w dziale Jak żyć prezentujemy Pontiaca Trans Am, w dziale prawnym informujemy o niepokojących nowościach proponowanych przez Parlament Europejski oraz o niezwykle korzystnej umowie między PZU i PZM. W dziale rynek m.in. silnik stacjonarny konstrukcji Tańskiego i ciąg dalszy historii amerykańskiego PF 125 pick-up oraz inne ciekawe tematy.