NUMER 104 (05/2015)

Iokl_CA104

Co ciekawego w majowym numerze Classicauto [CA 104, 05/2015]?

 

Mercedes 380 SLC

Tak wiemy, już kiedyś o nim pisaliśmy. Ale nie czepiajcie tylko przeczytajcie: zupełnie na nowo podeszliśmy do eleganckiego Mercedesa SLC, czyli popularnej serii W107. Rafał Andrzejewski zabiera przepiękny egzemplarz 380 SLC na nadmorski bulwar i spędza za jego kierownicą luksusowy urlop.

 

Alpina B3 3.0 i Alpina B12 5.7

Tych dwóch modeli, powstało łącznie około 500 sztuk. Super rzadkie Alpiny na bazie BMW, to obecnie jedne z najbardziej poszukiwanych aut z lat 90. Łukasz Kamiński przedstawia dwa końce oferty budowniczego naprawdę szybkich BMW: Alpinę B3 3.0 i B12 5.7. Foto: Konrad Skura

 

Classicauto testuje: Lancia Thema

Zanieczyszczenie powietrza w miastach, spaliny wszędzie, samochody-mordercy. Wiele się ostatnio o tym mówi i nie mogliśmy pozostać bierni. Redaktor Pawłowski ubrał się w niemnący garnitur w stylu wczesnego PSL, wsiadł w oryginalną Lancię Themę używaną kiedyś w instytucjach państwowych i pojechał złożyć w Sejmie projekt ustawy, dzięki której nie będzie spalin, mało tego – nic nie będzie!

 

Buick Special 1955

W 1955 roku Buick z rozmachem pobił rekord popularności. Bierzemy na widelec model Super z tej epoki – kurę znoszącą złote jajka dla General Motors. Skąd wziął się jego fenomen? I czemu ten rocznik jednocześnie nadwątlił reputację marki? Radek Borowicki pisze o wyjątkowym egzemplarzu w stanie oryginalnym. Fotografował Rafał Andrzejewski

 

Ostatnie prawdziwe samochody

Nowe eko-turbo-samochody stają się nudne jak flaki z olejem, odgłos silnika trzeba w nich puszczać z głośników, żeby przypominał coś normalnego. Coraz trudniej kupić nowe, uczciwe auto z większym, wolnossącym silnikiem, ręczną skrzynią czy wyłączalnym ESP. Miarka się przebrała, gdy Toyota ogłosiła, że wycofuje z Europy Land Cruisera V8… Przygotowaliśmy więc subiektywne zestawienie ostatnich prawdziwych samochodów, jakie jeszcze są w produkcji.

 

Moda na samochody, moda i samochody

Dziewczyna i samochód, moda i samochód – odwieczne, podniecające i twórcze połączenie. Ostatnio na topie są inspiracje modowe latami siedemdziesiątymi, w czym pomagają samochody z tamtej epoki. Postanowiliśmy się przyjrzeć temu fascynującemu związkowi – o samochodach i modzie zarówno dziś jak i dawniej, pisze Kania Kamińska.

 

Prototyp Syreny Kombi

Zaczęło się od zdjęć dziwnej, opuszczonej Syreny, zrobionych na kliszy ORWO pod koniec lat 80. Okazało się, że dogorywający na parkingu samochód, to prototypowa Syrena Kombi. Oto wyniki śledztwa Marcina Wiśniewskiego.

 

Człowiek i samochód: Łada 2102

W tym miesiącu Jacek i jego przepięknie utrzymana Łada „kopiejka” w wersji kombi, w kolorze wiosennej zieleni. Rozmawiał z nim WIktor Paul a sfotografował Wojciech Jurecki

 

Poradnik kupującego: Morris Minor

Jak dobrze kupić jednego z najpopularniejszych brytyjskich oldtimerów, radzi Tymon Grabowski.

 

Made in Poland

W naszym cyklu prezentujemy dobre, polskie osiągnięcia techniki i designu. W tym miesiącu Piotr Skowron pisze o pistolecie Vis. W okresie przedwojennym była to jedna z najlepszych i najbardziej eleganckich konstrukcji tego typu na świecie.

 

Zabytek pod paragrafem

Od 17 maja czekają nas drakońskie zmiany w prawie o ruchu drogowym – mogą one dotknąć i posiadaczy oldtimerów. Paweł Rożen omawia, co nas czeka.

 

…i masa innych ciekawych tematów, w tym aktualności i relacji z tego co się dzieje w świecie klasyków.