NUMER 111 (12/2015)

Iokl_CA111

Grudniowe Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS) i oczywiście na papierze. Co w numerze?

Wydarzenie miesiąca: Škoda Favorit i Lamborghini Miura pod jednym stały dachem. Czyli jakie cuda znajdowały się w kolekcji studia Bertone i o kulisach jej sprzedaży.

Porsche 911 Carrera RS: Podobno najlepszy samochód dla kierowcy, jaki kiedykolwiek powstał. Ponieważ taki drapieżnik grasuje nocą, przepiękną replikę legendy zabraliśmy na przejażdżkę ciemnymi i pełnymi jesiennego chłodu ulicami Gdańska.

MG Midget i Austin-Healey Sprite: Pierwszy popularny, brytyjski roadster w dwóch postaciach. Klasyka gatunku, bez której być może nie powstałaby Mazda MX-5.

GAZ M-20 Pobieda: Co wiemy o wyścigach samochodowych w ZSRR? Niewiele. Ale teraz już więcej, ponieważ w Rosji powstała rekonstrukcja jednej z kilku wyścigowych Pobied. Dowiecie się o niej w artykule „Czerwona Strzała”

Test Classicauto: redaktor Pawłowski jedzie sprzedawać znicze wprost z kultowego Suzuki Carry Złomnika. Keep Calm & Carry On!

Renault 16: Samochód, który zrewolucjonizował pojęcie auta rodzinnego i funkcjonalności nadwozia, ma 50 lat. Historia „Słodkiej Szesnastki” i unikalne zdjęcia, jak powstawał jeden z pierwszych hatchbacków świata.

40 lat temu w Ameryce: O słynnym kryzysie paliwowym lat 1973-74 wiecie już wszystko. Ale nie to, jak wpłynął na gusta klientów i jak zrewolucjonizował amerykański przemysł samochodowy. O wielkim wymieraniu krążowników szos pisze Radosław Borowicki.

Kultura motoryzacji: Graty na ulicach. Uwielbiamy oglądać zdjęcia porzuconych oldtimerów. Skąd się wzięła ta fascynacja i kto pierwszy fotografował w Polsce porzucone auta? Temat specjalny numeru.

Wydarzenia i reportaże:

Ecce Homo Historic – redaktor Steć testuje Fiata X1/9 Abarth Prototipo na trasie jednego z najstarszych wyścigów górskich w Europie.

Design z czasów PRL w cenie – aukcja Desa Living domu aukcyjnego Desa Unicum

Nowe samochody:

BMW M4

Volkswagen Passat 2.0 TDI

Stałe działy:

Kamera Samochód Akcja: Auta siejące terror – Mad Max nie był w tym pierwszy! Przedstawiamy protoplastę gatunku, film „Samochody, które zjadły miasteczko Paryż” Petera Weira.

Felieton: Fanom tępienia kierowców, nasi felietoniści podpowiadają kilka ciekawych sposobów.

Rocznice: Najszybsza cegła świata, czyli jak 30 lat temu Volvo 240 Turbo zdobyło Wielkiego Szlema w wyścigach samochodów turystycznych.

Inwestuj w klasyki: Aukcja w Berlinie i Porsche 928 jako przykład dobrej lokaty.

Made in Poland: Dom Brukalskich na warszawskim Żoliborzu – awangarda polskiego funkcjonalizmu.

Zabytek pod paragrafem: redaktor Rożen pisze o kongresie FIVA w Polsce i o ubezpieczeniach aut zabytkowych.

Człowiek i samochód: z okazji rocznicy FSO, nietypowo piszemy o młodym klasyku, który… już nie jest taki młody. Tomek i jego Daewoo Espero.

Poradnik kupującego: najtańszy Aston Martin jakim jeździł Agent 007, czyli DBS/DBS V8. Jak go dobrze kupić, radzi Tymon Grabowski.

Relacje z imprez:

64 rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO na Żeraniu.

Targi Motorworld Classics Berlin – nowość tuż za naszą zachodnią granicą.