NUMER 115 (04/2016)

Iokl_CA115

Kwietniowe Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS), prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Temat numeru – Dzieło mistrzów włoskich. Poznajcie historię Fiata X 1/9, jednego z najlepiej sprzedających się w dziejach samochodów sportowych z silnikiem umieszczonym centralnie.

Cadillac 54 na tle portowych żurawi wygląda tak idealnie, jakby został tam zwodowany. W kwietniowym numerze zielony hrabia z Trójmiasta – Cadillac Series 62.

W Dziale „Classicauto testuje” sensacyjne wyznanie Redaktora Pawłowskiego. „Nie miałem nigdy takiego”: Polski Fiat 126P. Czy ma czego żałować? Przeczytacie w najnowszym numerze.

Mercedes W140 ma 25 lat! Dotarliśmy do głębi głów niemieckich inżynierów. Na urodziny „Lochy” historia 10-letnich prac nad królem limuzyn, czyli jak powstawał W140.

Jeśli pod koniec lat 50. chciałeś być kimś na Lazurowym Wybrzeżu, musiałeś sobie kupić Facel Vegę. Prezentujemy  Facel Vega II – łabędzi śpiew francuskiej manufaktury, której eleganckie i brutalnie szybkie auta wybierali najsłynniejsi ludzie epoki.

Bohater drugiego planu. Gdyby nie ten gość, abdykujące trio z Top Gear byłoby niczym. W kwietniowym Classicauto wywiad z Richardem Porterem – scenarzystą kultowego programu BBC.

Mikrusie, gdzie jesteś? Ile tych aut przetrwało do dzisiaj? Badacze historii polskiego mikrosamochodu postanowili policzyć je wszystkie. Oto efekty.

Puchary markowe. Sezon 2016 Motointegrator Classicauto Cup będzie obfitował w niespotykaną liczbę atrakcji i nagród. Jak co roku, rozgrywany w jego ramach kilka pucharów markowych. W tym numerze ich przegląd.

Listy z Paryża. Niesamowita opowieść o słynnym fotografiku Eustachym Kossowskim – dzięki wspomnieniom krewnych i odnalezionym zdjęciom dowiecie się czym jeździł oraz jak wielkie wrażenie robił na nim ruch drogowy w Paryżu.

Absolutny unikat. Przez najbliższy kwartał dowiecie się skąd swoje inspiracje czerpał projektant pierwszych w historii koszulek Classicauto. Owocnych zakupów.

Nowe samochody:

BMW i3

Jaguar XF

 

Stałe działy:

Człowiek i samochód: Wóz jak żona – jeden na całe życie. W tym numerze poznacie historię szczęśliwego związku Pana Edwarda z Moskwiczem 407. Trwającego od 1959 roku.

Co potrafi amerykański agent do zadań specjalnych na ulicach Moskwy w żółtej Wołdze, w starciu ze zbirami z FSB? Wszystkiego dowiedzie się w dziale Kamera/Samochód/Akcja.

Tym razem w dziale Made in Poland goszczą konie, ale żywe nie mechaniczne i do tego czystej krwi polskiej. Janów Podlaski – niemal 200 lat tradycji państwowej stadniny koni. 

Rocznice. W tym numerze nietypowo x 2.

#1 Zaokrąglająca się bryła nadwozia z ostrymi, zdecydowanymi cięciami i podziałami realizowała nowa filozofię Forda – New Egde. Dziś, po 20 latach od premiery, kontrowersyjny w swej linii nadwozia, Ford Ka walczy o status youngtimera.

#2 Swoje 80-te urodziny świętuje Douglas DC-3, w Europie bardziej znany jako Dakota – królowa nieba, skrzydlaty odpowiednik Forda T, Garbusa i Mercedesa Beczki w jednym.

Poradnik kupującego: Opel Manta B – ginący gatunek. Po roku 2000 populacja Mant gwałtownie spadła. Tym trudniej ją kupić. A jak tego dokonać i na co uważać? Dowiecie się w tym numerze.

Zabytek pod paragrafem: Okazuje się, że poruszony przez nas wcześniej temat mobilizacji aut do służby wojskowej podczas II wojny światowej jest tak żywy, że doczekał się swojej kontynuacji w kwietniowym wydaniu.

W Dziale modeli nietypowo o pasji anonimowego pracownika starachowickiej fabryki do ciężarówek i … nałogu tytoniowego. Historia żółtej popielniczki ze Starem 29 (lub 28) na postumencie.