NUMER 117 (06/2016)

Iokl_CA117

Czerwcowe Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS), prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Temat numeru: Jacek, w poszukiwaniu części do odbudowy swojej M20, trafił pewnego dnia na internetową ofertę sprzedaży kilku radzieckich Pobied na złomowisku w Norwegii. Jedno ze zdjęć przykuło szczególnie jego uwagę, ponieważ na kołpaku wyraźnie widniał napis „FSO”, nie żaden GAZ. Jeśli to na prawdę Warszawa, to skąd się wzięła na odludziu, w Norwegii i co tam robi po tylu latach? Odpowiedzi na te pytania oraz historię prawdopodobnie jedynej zachowanej w stanie oryginalnym Warszawy M20 znajdziecie w czerwcowym wydaniu.

Stali goście Moto Classic Wrocław: Bugatti T40 i jej charyzmatyczny właściciel – Maciej Peda. Pieczołowicie odbudowane auto z 1928 roku na szalonej przejażdżce ulicami Wrocławia. Po prostu czad.

W Dziale Classicauto Testuje Mazda MX-5. Roadster wzorowany na małych autach z Anglii czy Włoch, modnych kilkadziesiąt lat temu. Podobno Japończycy są mistrzami dopracowywania cudzych koncepcji i nadawania im nowych wartości. Red. Pawłowski postanowił to sprawdzić. A także czy MX-5 to magnes na dziewczyny.

„Jak zwykle dopisali sprzedawcy części, a rozmowom o oldtimerach nie było końca.” Czyli kolejny czerstwy tekst, jakiego nie przeczytacie w naszej relacji z tegorocznej Techno Classica Essen – największych targów klasyków w Europie. Za to w kwestii gorących tematów, trendów oraz nowości w branży oldtimerów – jak najbardziej zapraszamy.

A jednak pojechał. I się nie zepsuł! O tym, że Mikrus MR-300 z Robertem i Ireną Steć na pokładzie wystartuje w II eliminacji Motointegrator Classicauto Cup 2016 wielu uwierzyło dopiero, gdy na drzwiach pojawił się numer startowy. O trudach prawdopodobnie pierwszego użycia Mikrusa w motorsporcie, czytajcie w naszej relacji.

Oldsmobile Toronado to jeden z najbardziej zjawiskowych samochodów Ameryki, oczywiście tylko w pierwszym wydaniu sprzed 50 lat. Dzięki unikalnym materiałom prosto z archiwów General Motors w Detroit, przyjrzymy się jak powstawał i jak skomplikowany był proces tworzenia nowego auta.

Toyota Corolla ma 50 lat i wcale nie wybiera się na emeryturę. O tym, dlaczego co 40 sekund na świecie sprzedaje się jej nowy egzemplarz i na czym polega fenomen tego zwykłego-niezwykłego auta, przeczytacie tylko u nas.

Rude koty i oldtimery. Kuba ze swoimi zatrzymanymi w czasie oldtimerami jest passé. Zapraszamy do odwiedzenia jej europejskiej wersji – Malty. Dlaczego Maltańczycy uwielbiają swoje zabytki, pisze Kania Kamińska – miłośniczka klasyków.

Tor Kielce – przed prawie dekadą odbył się tu pierwszy Track Day z Classicauto. W tej chwili to duża, cykliczna impreza ciesząca się bardzo dobrą frekwencją. W tym numerze nasza relacja z II eliminacji Motointegrator Classicauto Cup 2016.

Już za dwa miesiące czeka nas VI Zlot Pojazdów Zabytkowych na Zamku Topacz pod Wrocławiem. O tym, co czeka tam na Was w pozostałe dni w roku, przeczytacie w tym wydaniu.

Sezon pełną gębą! Tylko w tym numerze nasza relacja z rozpoczęcia sezonu Youngtimer Warsaw, Krakowskich Klasyków oraz na sportowo prosto z tras Historycznego Rajdowego Pucharu Polski i z Praha Revivial.

Nowe samochody:

Fiat 500X

Toyota Mirai

Stałe działy:

W Dziale Inwestuj w klasyki tym razem coś z zupełnie innej beczki. Prawa jakimi rządzi się rynek aut zabytkowych pomoże nam zrozumieć Paweł Brukszo – ekonomista i znany kolekcjoner. W tym numerze pierwsza część jego poradnika.

Jak donoszą korespondenci, hostessy to jeden z najważniejszych aspektów targów motoryzacyjnych. Nasz czerwcowy Felieton na gorąco komentuje najciekawsze stoiska z tegorocznej Auto Nostalgii.

Właśnie mija 60 lat, kiedy świat po raz pierwszy zdał sobie sprawę jak ważna jest ropa naftowa, a konkretnie jej niezakłócone dostawy. W Dziale Rocznice historia konfliktu o Kanał Sueski.

Kamera Samochód Akcja – „Młode Wilki” mają już dwadzieścia lat! Krytycy nie pozostawili na nim suchej nitki, jednak Polacy pokochali banalną historię o szybkim bogactwie i przygodzie. Drugie dno tej opowieści odkrywamy dopiero z perspektywy lat.

Człowiek i samochód: Jazda na trzech kołach, panienki z rozkładówki i muzyka hip-hop z głośników – to właśnie istota lowriderów. A czy jest w tym jakaś głębsza myśl? Poznajcie Daniela i jego Lincolna Town Car. – Co byś doradził tym, którzy chcieliby mieć lowridera? – Nigdy nikomu nie doradziłbym go mieć! To trzeba kochać całym sobą, bo jeśli spróbujesz podejść do tematu z odrobiną rozsądku, zrezygnujesz z tego.

W Made in Poland – kosmici na Śnieżce! A konkretnie najbardziej kosmiczne obserwatorium meteorologiczne na świecie. Skąd się wzięły latające spodki na najwyższym szczycie Karkonoszy, przeczytacie w artykule Piotra Skowrona.

Poradnik kupującego: Citroën SM. W swoim czasie najszybsze coupé z przednim napędem. Sprawdzamy ile kosztuje i co trzeba wiedzieć, zanim zrealizujecie nieco szalony zakup tego niecodziennego klasyka.

Legendy Le Mans. Już 18 czerwca rusza kolejna edycja kultowego wyścigu. Żeby zachęcić Was do kibicowania, w Dziale Modeli przedstawiamy kilka wybitnych wyścigówek, które zaznaczyły się w historii francuskiego klasyka.