NUMER 119 (08/2016)

Iokl_CA119

Sierpniowe, mocno brytyjskie, Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS), prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Temat z okładki: czy może być coś lepszego w gorąca letnią noc, niż przejażdżka po mieście Saabem 900 Turbo Cabrio w kolorze dojrzałego banana? Ten wóz w ekskluzywnej wersji Monte Carlo Yellow kiedyś jeździł po Los Angeles, dziś jeździ po Warszawie. O fenomenie odkrytej wersji kultowego Saaba 900, dlaczego pokochali ją Amerykanie i dlaczego jest popularna i dziś, pisze Piotr Skowron.

Classicauto testuje: Volskwagen Transporter T1, czyli Bulik. Myślicie: Bulik. Widzicie: szczupłe blondynki, Kalifornia, wolność, Woodstock i tak dalej. Ale ten Bulik jest inny. Od nowości był w Polsce i przez całe życie ciężko pracował. Czy sława najpopularniejszego i najbardziej uniwersalnego dostawczaka świata jest zasłużona? Sprawdza to nasz redaktor testujący, Kamil Pawłowski.

Maluch w służbie dyplomacji. Widok opuszczającego Ambasadę USA Polskiego Fiata 126p na dyplomatycznych „blachach”, należy do niecodziennych. Tym bardziej, że za kierownicą siedzi Daniel – Zastępca Konsula Generalnego. Dlaczego amerykański dyplomata jeździ Maluchem, przeczytacie w dziale Człowiek i Samochód.

Samochody koncepcyjne są nieraz dziwne, a ich twórców uważacie za wariatów. Ale po latach często okazuje się, że trafnie przewidzieli przyszłość samochodu. Spojrzenie wstecz na koncepcyjne Toyoty dowodzi, że świat należy do odważnych, bo pomimo kipiącego od konceptów futuryzmu, auta produkcyjne czerpią z nich pełnymi garściami.

Już czwarty rok, z nadejściem lata na warszawskim Powiślu, na 100 dni wyrasta Stacja Mercedes. To miejsce wydarzeń kulturalnych, w którym można także dobrze zjeść i… kupić nowego Mercedesa. Albo przyjechać na zlot klasyków. Unikalną przestrzeń osadzoną w samochodowym kontekście i historii Powiśla zaprojektowali architekci z pracowni WWAA. Współautor projektu Marcin Mostafa tłumaczy, na czym polega Stacja Mercedes.

Motyw przewodni numeru: Brexit i klasyczne samochody. Stało się! Brytyjczycy zagłosowali ZA wyjściem z Unii Europejskiej. Ponieważ zainteresowania naszych Czytelników znacznie wykraczają poza trwałość przegubów w Syrenie, w numerze znajdziecie kilka artykułów poświęconych brytyjskiej kulturze klasycznej motoryzacji. Co w niej uwielbiamy? Co jest w niej zabawnego, absurdalnego? Czego zazdrościmy Brytyjczykom?

Jensen Interceptor. Ikona brytyjskiej motoryzacji, najbardziej charyzmatyczne angielskie GT lat 70. obchodzi 50. urodziny! Przekonacie się, że mało który samochód lepiej symbolizuje Wielką Brytanię. Nic się w nim nie zgadza, pewnie zepsuje się zanim dojedziecie do klubu bilardowego, a jednak tworzy wspaniałą całość. Oto Mr Interceptor.

Rolls Royce Phantom I. Spotkaliśmy go podczas I edycji spotkania „Classica Mierzęcin”. Za dwa lata będzie obchodził 90. urodziny. Nigdy nie był remontowany a jeździ prawie jak nowy, choć wnętrze salonki dawno zjadły myszy. O spotkaniu z niesamowitą maszynerią Rolls-Royce`a Phantoma pisze Radek Borowicki.

Miesiąc temu pisaliśmy o BMW 2002 tii rocznik… 2005, zbudowanym niemal całkowicie z nowych części. Tymczasem z fabryki w Coventry wyjechał do sczęśliwego nabywcy pierwszy, wyścigowy Jaguar E-Type Lightweight, rocznik… 2016. Oto jak powstał i dlaczego po latach Jaguar zdecydował się zbudować sześć takich aut, dokładnie w specyfikacji z 1964 roku.

Top 10 a raczej Top 9 Classicauto. Zaraz po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie Brexitu otrzymaliśmy list z brytyjskiego Ministerstwa Głupich Kroków. Delikatnie zasugerowano nam, abyśmy ocieplili wizerunek Wielkiej Brytanii i opublikowali listę dziewięciu najgłupszych brytyjskich pojazdów  (nie wiemy dlaczego nie dziesięciu). A kiedy pisze do nas resort – nigdy nie odmawiamy. Ranking uzupełnia trzeźwe spojrzenie Brytyjczyka – Dave Richards opisuje 10 najgorszych aut w historii Wielkiej Brytanii.

Dział Prawny. Jedna z rzeczy, których zazdrościmy Anglikom, to rozsądne przepisy dotyczące pojazdów zabytkowych. O tym, że zarówno Polska jak i inne kraje UE mogłyby się tu wiele od nich nauczyć, pisze redaktor Paweł Rożen.

Wydarzenia

Trzecia runda Motointegrator Classicauto CUP odbyła się na lotnisku w Białej Podlaskiej. Dlaczego była wyjątkowa pod wieloma względami i w wielu „naj”? Wszystkiego dowiecie się z naszej relacji.

Auto Nostalgia i debiutujący Oldtimer Warsaw Show. Dwie duże imprezy wystawienniczo-targowe na dwóch krańcach Warszawy. Obie w tym samym czasie – w weekend w połowie maja. Z taką „synchronizacją” polska branża oldtimerowa zetknięta się po raz pierwszy. Z jakim efektem?

Jeśli Rajd Pekin-Paryż, to koniecznie przez Rzeszów. Tegoroczna, szósta edycja odwiedziła Polskę.

Rekordowe nagromadzenie wspaniałości i elegancji na kołach, szaleńcza jazda oldtimerami po kilka milionów euro za sztukę, a to wszystko okraszone włoską miłością do samochodów i atmosferą narodowego święta. Oto relacja z Mille Miglia.

Zagubiony w bezkresnych lasach ziemi lubuskiej Mierzęcin. Do słynnych nawet poza Polską winnic, a także spa i stajni, dołączył nowy walor tamtejszego kompleksu pałacowego. To naturalny element dobrego stylu życia – zlot klasycznych samochodów – Classica Mierzęcin.

W jedności siła. Dwudniowy rajd pod nazwą Podkarpacko-Szaryskie Kryterium Weteranów, zorganizowany przez Automobilklub Rzeszowski i Veteran Šaris Klub Prešov, zgromadził rekordową liczbę 110 załóg, dzięki czemu stał się największą imprezą w historii obu klubów.

Pomimo upływających lat kompletnie się nie starzeją, wręcz odwrotnie, zyskują na klasycznym wyglądzie. Nie tracą też nic ze swojej dostojności i linii karoserii, która zdecydowanie wyróżnia je spośród innych aut. Mowa o marce Mercedes-Benz. Po raz trzynasty, fanów Gwiazdy i ich auta, gościł Płock. Poznajcie naszą relację z Mercedesem Po Wiśle.

Nowe samochody:

Renault Talisman

Fiat Tipo

Stałe działy:

Jak inwestować w klasyki, aby zrealizować zarówno pasję, jak i cele finansowe, pisze ekonomista i kolekcjoner-Paweł Brukszo. W tym miesiącu w dziale Inwestuj w Klasyki 10 typowych błędów, jakie popełniają kolekcjonerzy-inwestorzy.

Sztuka i design PRL. Jak wysoko kolekcjonerzy cenią sztukę użytkową, porcelanę, bibeloty czy plakaty związane ze słusznie minionym systemem, przekonaliśmy się podczas aukcji Desy. Co i po ile, przeczytacie w dziale Made in Poland.

„Fox Mustang”. W Poradniku Kupującego przedstawiamy trzecią generację amerykańskiego pony cara, którego obiegowa nazwa pochodzi od kodu fabrycznego podwozia. Samochód jest tani i niedoceniony ze względu na zachowawczą stylizację. Można to poczytać za zaletę: w wersjach V8 Ford Mustang Fox Body jest o wiele szybszy niż na to wygląda.

Znacie nas doskonale, więc wiecie, że numer Classicauto bez Tatry byłby numerem stracony. W Dziale Modeli przedstawiamy ich aż pięć, za to wszystkie malutkie – w skali 1/87, czyli popularnej H0.