NUMER 122 (11/2016)

iokl_ca122

Listopadowe Classicauto dostępne w prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Na wersję elektroniczną musicie jeszcze chwilę poczekać, ale wasza cierpliwość zostanie niebawem nagrodzona. Co w tym miesiącu?

Temat numeru:

Podobno ktoś kiedyś widział w Polsce Porsche 959 – ikonę supersamochodów lat 80. Ale nigdy wcześniej na naszej ziemi nie stanęły obok DWA egzemplarze! Dzięki Porsche Polska i Porsche Museum możemy dogłębnie poznać dwie różne twarze tego cudu techniki: egzemplarz seryjny oraz wóz rajdowy, którym Jakcy Ickx zajął II miejsce w rajdzie Paryż-Dakar w 1986 roku. Oto gentleman i Lis Pustyni – razem.

 

Nie wszyscy lubią auta w kształcie kajzerki z jazgoczącym dwusuwem. Jednak trzeba przyznać, że testowany w Classicauto Saab Monte Carlo 850 wygrywa stylem, którego nie da się podrobić. I jest jednym ze szczytowych osiągnięć w dziedzinie silników dwusuwowych.

W latach 50. samochody tworzyli artyści do spółki z inżynierami wyścigowymi. Nie inaczej było z jednym z najpiękniejszych BMW historii. W ramach naszego świętowania 100-lecia BMW poznajcie bliżej BMW 507, z którego Naczelny wycisnął siódme poty.

Tam gdzie rodziły się Tarpany. Dzięki unikalnym zdjęciom nieznanego autora  możemy zaprosić Was na wycieczkę po fabryce w Antoninku, gdzie ręcznymi metodami produkcji – prawie jak najdroższe limuzyny, powstawał polski samochód dla rolnictwa.

Jeśli Citroën 2CV jest jednym z najważniejszych samochodów w historii Francji, to jego jedyne ocalałe prototypy śmiało można nazwać skarbem kultury narodowej. Jak to zatem możliwe, że ukryto je na strychu, po czym o nich… zapomniano? To się mogło zdarzyć tylko we Francji! Wyspiarze mają swoje „barn find”, zaś Francuzi „sortie de grange” – dosłownie „wyjazd ze stodoły”. I to był wyjazd w wielkim stylu. Jak je po kilkudziesięciu latach ponownie odnaleziono i jak wyglądały absolutne początki 2CV, pisze Michał Leśniewski.

Magiczny umysł Carrolla Shelby i złote ręce jego mechaników wiele razy wyczarowywały sportowego ducha z grzecznych aut, po których nikt by się tego nie spodziewał. Niepozorny Dodge Omni GLHS z 1986 roku to właśnie taki wóz, który spokojnie dotrzymywał biegu Corvette, Porsche i Ferrari. Oto wyjątkowy egzemplarz, którym jeździł sam Shelby.

Części do przedwojenny aut, czekające na odkrywców przez osiemdziesiąt lat? W Warszawie? To niemożliwe. Ale w sierpniu tego roku na Bielanach czterech zapaleńców zajrzało w tak odległą przeszłość i przez cały dzień miało możliwość oddychać przedwojennym kurzem, odkrywając przy tym historię niesamowitego człowieka. Co tego dnia znaleźli, przeczytacie w bieżącym numerze.

Wydarzenia

Tajemnicza kolekcja Tadeusza Tabenckiego – słyszał o niej chyba każdy, kto choć trochę interesuje się klasykami. Owiana legendami od lat rozpalała nasze wyobraźnie. Minionego lata dokonała swego żywota – to koniec pewnej epoki.

Podarujmy sobie odrobinę luksusu… bo któż go nie lubi, przynajmniej od czasu do czasu? Jak wykorzystać samochody klasyczne do zapewnienia cudownych chwil, po raz siódmy przekonaliśmy się podczas prestiżowego rajdu Carlsbad Classic w Czechach.

Niedziela na torze. Mamy za sobą zamkniecie sezonu z Youngtimer Warsaw. Sezonu wytężonego jeżdżenia klasykami i spotkań na świeżym powietrzu, który zleciał nam w tym roku bardzo szybko. Za szybko. W tym wydaniu nasza relacja z tego wydarzenia.

Włoska bomba! Czegoś takiego jeszcze nie było. W dniach 25-27 listopada szykuje się największa w historii wyprzedaż prywatnej kolekcji. Podczas Milano AutoClassica pod młotek pójdzie 430 samochodów, 150 motocykli, 60 łodzi, a do tego mnóstwo części i pamiątek motoryzacyjnych!

Turyn jest stolicą włoskiej motoryzacji i póki co miastem rodzinnym Fiata. Mamy nadzieję, że tak pozostanie i w tym numerze zapraszamy na szybką „motoryzacyjną” wycieczkę po tym mieście.

Echa naszych publikacji. Opublikowany w poprzednim numerze materiał o Katowickiej przynosi kolejne wspomnienia. Zapraszamy więc na wizytę u towarzysza Gierką.

Stałe działy

– Śpieszę się na randkę! 40 lat temu Claude Lelouch umówił się na spotkanie z ukochaną o świcie w centrum Paryża. Wiedział, że co by się nie działo po drodze, musi być o czasie. Tę historię postanowił opowiedzieć piskiem opon i rykiem silnika na ulicach francuskiej metropolii. W dziale Kamera Samochód Akcja przedstawiamy najbardziej szalony film w historii kina samochodowego.

Ślusarstwo, głupcze! Prawda jest taka, że przy samochodzie czy motocyklu zawsze mamy coś do zrobienia. Czasem porywamy się na duże naprawy, czasem tylko zamontujemy halogen. Ale absolutnie za każdym razem, gdy wiercimy otwór i gdy Wy wiercicie otwór, to wszyscy stajemy się ślusarzami. Te filozoficzne rozterki znajdziecie w listopadowy Felietonie.

W dziale Inwestuj w klasyki ekonomista i kolekcjoner Paweł Brukszo omawia kilka podstawowych zasad, jakich należy przestrzegać, aby nie tylko kupić wymarzone auto, ale i odczuć finansową satysfakcję.

Żeby wyszkolić świetnych pilotów, potrzebne są samoloty szkolne – proste, tanie i trwałe. Od lat w Wojsku Polskim używano do tego celu wyłącznie maszyn krajowej produkcji. Niestety już wkrótce się to zmieni. Dlatego w dziale Made in Poland przypominamy pierwsze, naprawdę nowoczesne, polskie samolot szkolno-treningowy TS-8 Bies.

Ogórek. To kolejny po Buliku transportowy model Volkswagena. Idealne do stacjonarnych imprez i pokazów. Jest także stworzony do dalekich wypraw. W dziale Człowiek i samochód przedstawiamy historię Wojtka i jego VW T2b, który z krzaków dojechał do Trasy Transfogarskiej.

Zabytek pod paragrafem. Dzięki naszym czytelnikom możemy dowiedzieć się o praktycznych problemach związanych z posiadaniem zabytkowych pojazdów, w tym również o podejściu urzędników w różnych rejonach Polski. Po województwie mazowieckim teraz przenosimy się nad Bałtyk.

Chevrolet Camaro był odpowiedzią GM na sukces Mustanga. Jeżeli nad chirurgiczną precyzję aut niemieckich, czy szaleństwo włoskiej konstrukcji, przedkładasz brutalną siłę, pierwsze Camaro to idealny wybór. Poza tym w Poradniku kupującego dowiesz się, dlaczego ma też niemały potencjał inwestycyjny.

Nowe samochody:

Lancia Voyager

Volvo S90