NUMER 125 (02/2017)

Iokl_CA125

Lutowe Classicauto dostępne w prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Temat numeru: Tatra 603

Nasza ukochana, jedyna w swoim rodzaju Tatra 603 skończyła 60 lat. Legendarny, najbardziej zjawiskowy wóz, jaki powstał w krajach Bloku Wschodniego, w jedynym słusznym kolorze czarnym, jest naszym tematem numeru. Oprócz tego Marta i Marek w dziale Człowiek i samochód opowiedzą o swojej przygodzie z Tatrą 603, a w dziale Nowe Samochody spróbujemy Was przekonać, że Porsche Panamera ma z Tatrą 603 wiele wspólnego.

Testujemy Volvo 121/Amazon

Zima kojarzy nam się ze Skandynawią. Z okazji świetnych warunków narciarskich red. Pawłowski jedzie na biegówki Volvo Amazon w rzadko spotykanej wersji kombi.

Polski Fiat 125p

W 125. numerze Classicauto mogliście się spodziewać czegoś o Polskim Fiacie 125p, ale na pewno nie spodziewaliście się tego! Dzięki nieznanym do tej pory zdjęciom prześledzimy, jak w ośrodku projektowym Fiata w Turynie nasz PF 125p z pierwotnej wersji przeistoczył się w model MR75. Uwaga! Zdjęcia są naprawdę sensacyjne!

Plymouth Road Runner Superbird

W tym numerze będzie sporo o aerodynamice i spojlerach. Jeśli chodzi o te ostatnie, posiadaczem bodaj najokazalszych w historii jest Roadrunner – Struś Pędziwiatr wśród muscle cars.

BMW 3.0 CSL

W artykule o BMW 3.0 CSL dwa numery temu obiecaliśmy Wam oddzielny materiał poświęcony wyścigowej karierze i ewolucji słynnego Batmobila. Oto on! Jak eleganckie coupé otrzymało przydomek „Potwór z Monachium” i jakie tajemnice kryły się pod jego karoserią, czytajcie w Dziale Sportu Classicauto. Artykuł ilustrowany jest unikalnymi, niepublikowanymi zdjęciami.

Planai-Classic 2017

Gdy my chowamy klasyki do garaży i klniemy pod nosem na widok kolejnej pługosolarki, w Austrii zabawa trwa w najlepsze. W tym numerze przeczytacie relację z tego górskiego klasyka.

Renault AE/Magnum

25 lat temu po polskich drogach zaczęło jeździć Renault AE znane bardziej jako Magnum. Oddajemy hołd designowi przepięknej, przełomowej ciężarówki.

Classicauto CUP

Mamy 10 lat! Jak było na pierwszej w historii eliminacji CA Cup oraz co ciekawego czeka nas w sezonie 2017.

Rocznice

60 lat temu Felix Wankel odpalił pierwszy prototyp swojego silnika, z mówiąc w skrócie wirującym tłokiem. Początkowo był beznadziejny, ale szybko konstrukcja okazała się mieć zdumiewające osiągi.

Miejsce

Nostalgiczny reportaż z miejsca, w którym dogorywają porzucone, niechciane samochody. Nieraz przez wiele lat… Prawdziwy Parking Smutku.

60 lat FSO na Żeraniu

Niedawno obchodziliśmy 60-lecie FSO. Jak zmienia się skład na zlotach rocznicowych i że bez wstydu można przyjechać Polonezem Atu, piszemy w naszej relacji.

STAŁE DZIAŁY

Nowe samochody

MERCEDES GLS 500 4MATIC i nowe PORSCHE PANAMERA

Człowiek i samochód – jeszcze raz Tatra 603: jak sentyment z czasów dzieciństwa przerodził się we własny samochód, opowiedzą Marta i Marek. To chyba jedyny znany nam przypadek, gdy żona namówiła męża na zabytkowy samochód!

Kamera samochód akcja

Prawdopodobnie nigdy po Warszawie nie kręciło się tyle zagranicznych samochodów, co podczas kręcenia kultowej komedii „Nie lubię poniedziałku”.

Inwestuj w klasyki

Podsumowujemy miniony rok na rynkach aukcyjnych, przepowiadamy, czego można się spodziewać w 2017 roku i relacjonujemy zimową licytację Ardor Auctions.

Poradnik kupującego

Honda CRX – trudno dostać dobry egzemplarz tej kieszonkowej rakiety, równie trudno jest z zaopatrzeniem w części, ale warto. Radzimy jak kupić.

Made in Poland

Kiedy mowa o pierwszym polskim telewizorze, najczęściej pada nazwa Wisła. Ale tak naprawdę pierwszym, całkowicie wykonanym w kraju odbiornikiem był Belweder.