NUMER 128 (05/2017)

Iokl_CA128

Majowe wydanie Classicauto dostępne w prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Sensacja miesiąca: Bullitt w rytmie el mariachi

Dział Kamera Samochód Akcja i Wydarzenia w jednym! Gdzieś w Meksyku odnaleziono legendarnego Forda Mustanga, którym Steve McQueen ścigał gangsterów w filmie „Bullitt”. Podobno odnaleziono. Czy mamy do czynienia ze świętym Graalem filmowych samochodów? W swoim artykule Rednacz podsumowuje dotychczasową wiedzę o Mustangach z „Bullitta”, analizuje fakty i wydaje werdykt: TEN czy nie ten?

De Tomaso Pantera

Włoskie superauta z amerykańskimi silnikami to liczna rodzina. Przedstawiamy jednego z największych brutali: legendarną De Tomaso Panterę. Zanim w nią wsiądziecie, zapiszcie się na siłownię!

De Tomaso Pantera bis

Redaktor Wojciech Sierpowski na początku lat 90. odwiedził fabrykę De Tomaso w Modenie. Jako jedyny polski dziennikarz przetestował jeden z ostatnich egzemplarzy Pantery. Odnalazła się też klisza ze zrobionymi wówczas zdjęciami.

FSO Analog

Zakurzona teczka ze sprawozdaniem z badań drogowych. W środku zdjęcie przedstawiające „obiekt badawczy”. Po zobaczeniu go pierwsza myśl – to FSO Wars! Ale nie – wielkość i sylwetka podobne, ale to zupełnie inne auto. Z pewnością nigdy go nie widziałem i nie mam pojęcia, co to jest. Zresztą nie tylko ja… W ten sposób kilka lat temu udało się odkryć na nowo zapomniany polski prototyp z lat osiemdziesiątych. Teraz przywracamy pamięci protoplastę Warsa.

Mini Van

Jest bardzo mały, ale może bardzo dużo. Kultowe Mini w wersji Van nie tylko jest jednym z najbardziej urokliwych „blaszaków” w dziejach, najbliżej mu także do samochodu wyścigowego, o czym przekonaliśmy się własnoręcznie.

Siódma Symfonia, czyli BMW 750i E32 kontra BMW M760Li

Seria 7 obchodzi właśnie 40. urodziny, zaś 30. urodziny – królewska wersja 750i, pierwszy po wojnie niemiecki wóz z silnikiem V12. Sprawdzamy, czy najnowsze BMW M760Li ma w sobie ducha prawdziwych BMW i co mają wspólnego dwie generacje flagowej limuzyny z Monachium.

Classicauto testuje: Austin 8

Austin 8 – to takimi wozami polscy lotnicy jeździli do kochanek podczas Bitwy o Anglię. Musieli mieć cholernie dużo cierpliwości, bo jest powolny jak ślimak. Redaktor Pawłowski testuje ten miniaturowy salonik na kołach, jedzie sprawdzić ile tak naprawdę ma mocy i czy lepszy jest Austin 8, czy Porsche 911.

Ford Thunderbird `55

Na amerykańskim rynku był równie przełomowy co Ford Mustang. Pierwsza generacja Thunderbirda nalezy do kanonu klasycznej motoryzacji. Przed aukcją Ardor Auctions przyglądamy się, co znaczył kiedyś, czym jest dziś i czy warto kupić go zamiast np. Mercedesa 190 SL.

Ursus jest też mój… W dziale Made in Poland piszemy o rzeczach, które mogą być dla nas, Polaków, powodami do dumy. Nie licząc dwuznacznej historii Trasy Katowickiej, po raz pierwszy prezentujemy opowieść o czymś, czego powinniśmy się naprawdę wstydzić. Zabytkowe hale fabryczne PZInż i ZM Ursus, w których pracował dziadek redaktora Skowrona, a raczej co z nich zostało…

Inter Cars Classicauto Cup 2017 – relacja z pierwszej eliminacji w Białej Podlaskiej.

Wydarzenia

US Army w Polsce, czyli parada oldtimerów. Sporo było ostatnio nabijania się z szoferów amerykańskiej armii, którzy na naszych drogach mają przygodę za przygodą. My zwróciliśmy uwagę na coś innego: sprzęt, którego używa US Army to istna parada oldtimerów. Antoni Walkowski przytacza 10+1 najciekawszych przykładów pojazdów i nie tylko z najdłuższym stażem.

Inwestuj w klasyki Czy pasja do klasyków nie kłóci się z zarabianiem na nich? Poznajemy działalność jednego z funduszy inwestycyjnych zajmujących się oldtimerami. W Polsce nie powstał jeszcze żaden. Zobaczmy, jak to robią na Zachodzie.

Miejsce

Magneti Marelli. Od wskaźników po układ wtryskowy w bolidzie F1 – historia Magneti Marelli opowiedziana z dostępnego dla nielicznych zakładowego muzeum firmy.

Dział Modeli Toyota AE86 Trueno.

Do najmniejszego szczegółu ten niesamowity model odtwarza wóz bohatera kultowej mangi Initial D.

Człowiek i samochód

Adam Dowgird i jego Polonez. W odróżnieniu od innych rajdowych Polonezów, ten nie jest pięknie wylakierowany. Wygląda jak żywcem przeniesiony z sezonu rajdowego 1987. A Adam Dowgird potrafi nim powozić naprawdę spektakularnie. Opowie o blaskach i cieniach życia z polską rajdówką.

Poradnik kupującego Audi V8.

Mimo niewielkiej produkcji i faktu, że jest świetnym autem, pierwsza limuzyna Audi wciąż czeka na uznanie wśród kolekcjonerów. Warto kupić, zanim zdrożeje? Jak tego dokonać, radzi Tymon Grabowski.

Nowe Samochody – Alfa Romeo Giulia QV