NUMER 130 (07/2017)

Iokl_CA130

Lipcowe Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS), prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Plymouth Barracuda `Cuda 383

Czas na kawał porządnego mięsa – czas na Muscle Cary. Plymouth `Cuda, czyli potworna wersja Barracudy. W Polsce bardziej znany jest jej brat – Dodge Challenger, ale w USA to `Cuda jest jednym z najbardziej kultowych Muscle Carów. Naczelny pisze o tym, czym jest naprawdę ta drapieżna rybka.

Fiat 8V Supersonic z Polski wygrywa w Villa d’Este

To być może największe wydarzenie w dziejach polskiego kolekcjonerstwa oldtimerów. Należący do polskiego kolekcjonera i odrestaurowany przez niego biały kruk – Fiat 8V Supersonic, wygrywa klasę na konkursie elegancji Villa d’Este. Tylko w Classicauto: właściciel z niebywałą klasą opisuje, jak do tego doszło.

KdF typ 82 znany jako Volkswagen Kübelwagen

Czy w samochodzie, który nie dość, że nie za dobrze nam się kojarzy, to jeszcze jest uważany powszechnie za szpetny, można doszukiwać się piękna? Uważamy, że można. Szukaliśmy go w idealnie odrestaurowanym egzemplarzu z początków produkcji, z modernistyczną architekturą Wrocławia w tle.

Strzały w Las Vegas

Zamach na Tupaca Shakura w 1996 roku wstrząsnął światem. Jeden z czołowych raperów został ot tak, zaatakowany na ulicy. BMW 750iL, którym wtedy jechał, trafiło ostatnio na sprzedaż. Czy to na pewno ten samochód? Co zdarzyło się tamtego wieczoru w Las Vegas?

Aston Martin Vantage Volante Zagato

Drogie wozy klasy GT zawsze są wszystkie takie same. Tak nie może być – stwierdzili styliści z mediolańskiego Zagato. Byli jak gość, który wpadł na imprezę z siekierą i wszystko porąbał. Nikt nie wiedział, o co mu chodziło, zrozumienie przyszło dopiero po 30 latach… O tym, jak uznania doczekał się przedziwny Aston Martin Vantage Zagato, pisze Piotr Skowron.

Mikrus i Meduza mają 60 lat!

Dokładnie 60 lat temu, 22 lipca 1957 roku, pierwszy raz pokazano publicznie Mikrusa wraz z jego alter ego – Meduzę. Prezentujemy nigdy niepublikowane zdjęcia z tego wydarzenia, a komentują je autorzy sławnej książki o Mikrusie – Mieczysław Płocica i Bartosz Winiarski.

Test: Polski Fiat 125p Kombi

W roku 50. urodzin Polskiego Fiata 125p red. Pawłowski nie mógł się oprzeć, aby nie przetestować tego kultowego wozu. Polski Fiat 125p kombi jako wóz badylarza – zobaczcie, jak się sprawdził.

Prom w Nowym Porcie

Rok temu Gdańsk pożegnał prom łączący Nowy Port z Wisłoujściem. Miał on stracić sens po otwarciu tunelu łączącego obie strony Martwej Wisły. Okazuje się jednak, że promu bardzo brakuje. Nie dość, że spajał ze sobą dwie niezwykłe części Gdańska, to był też po prostu atrakcją samą w sobie. Rafał Andrzejewski pisze o tym, jak nie zawsze nowoczesność jest lepsza, a dawny styl życia zasługuje na szacunek.

Człowiek i samochód

Co roku pakuje rodzinę do zabytkowego Forda Transita i jedzie w najdalsze zakątki Europy. Przepis na idealne wakacje slow-motion podaje Wiktor Paul w wywiadzie z Michałem Koniecznym.

Inwestuj w klasyki

Czy możemy mówić o ożywieniu na polskim rynku aukcji oldtimerów?

Made in Poland

Okazuje się, że przeciętny polski rolnik, nawet gdy pracuje najnowszym ciągnikiem, to dla pewności trzyma w stodole Ursusa C-330. Ten wybitny, pierwszy po wojnie całkowicie polski ciągnik, obchodzi właśnie 50. urodziny.

Poradnik kupującego

Mercedes 190 (W201). Jeden z najlepszych modeli Mercedesa w historii. Na pewno warto kupić, ale jak kupić go dobrze?

Nowe samochody

Fiat 124 Spider

Ford Fiesta ST220

Wydarzenia

I Rajd Turystyczny Classicauto

Inter Cars Classicauto Cup