NUMER 131 [08/2017]

Iokl_CA131

Co jakiś czas w Turynie robili coś szalonego. Na przykład taki Fiat 2300 S Coupé. Ten wóz przez lata nie znajdował uznania jako klasyk. Dziś się to zmieniło – rasowe GT z nadwoziem Ghia nabrało wartości i jest kultowe już nie tylko w naszej redakcji, o czym pisze redaktor Radosław Borowicki.

FSR Tarpan część 1

Tarpan był ułomny, prymitywny i jeździł bardzo, bardzo źle. O dziwo, w Classicauto poświęcamy mu sporo miejsca. Tym razem aż dwa artykuły. W pierwszym, o historii bodaj najbardziej zapomnianego polskiego auta opowiada kurator Muzeum Tarpana.

FSR Tarpan część 2

Tarpan jest wybitnym przykładem polskiego designu, w dodatku zapowiadał się na idealny samochód dla rolnika. Jednak w przypadku żadnego innego auta „Made in PRL” rzeczywistość nie odbiegała tak drastycznie od założeń, o czym przekonał się Robert Brykała restaurując Tarpana. I to z oryginalną przyczepą.

Mercedes W123

Tegoroczny zlot klasycznych Mercedesów „Mercedesem Po Wiśle” odbył się pod hasłem 50-lecia AMG. Aby je uhonorować, nasz redaktor udał się w delegację do Płocka odpowiednio dynamicznym wozem. Oto jak w trasie sprawdził się legendarnie solidny i legendarnie powolny Mercedes W123 200D. Przedsmak artykułu mogliście zobaczyć tutaj.

Dział sportu

Pół wieku temu zadebiutował silnik, który zmienił świat Formuły 1. Legendarny Cosworth DFV nie tylko dominował w F1 przez 15 lat, wygrał 155 wyścigów Grand Prix, ale świetnie miewa się i dziś. Nasz najszybszy redaktor Robert Steć przybliża jego konstrukcję i tajniki.

Plymouth „Miss Belvedere”

Prawie dokładnie 10 lat temu pisaliśmy o jednej z najdziwniejszych historii ze świata klasycznej motoryzacji. W miasteczku Tulsa w stanie Oklahoma, niemal spod drzwi ratusza wykopano samochód. Plymouth Belvedere `57 spoczywał tu dokładnie 50 lat. Jak się okazało, pobyt w betonowym sarkofagu nie wyszedł mu na zdrowie… Dekadę później postanowiliśmy przyjrzeć się, jak potoczyły się dalsze losy „Miss Belvedere”.

Test Classicauto

Chcesz zrobić wrażenie? Jeśli tak, to najlepiej klasykiem. Możliwości wyboru auta są tysiące, ale jeden wóz w konkurencji stylu nie ma sobie równych. Przyjedź Citroënem DS i… pozamiatane! Citroën rozstał się właśnie z zawieszeniem hydropneumatycznym a redaktor Kamil Pawłowski postanowił sprawdzić, jak ten genialny wynalazek sprawdza się dziś i co jeszcze może nam zaoferować francuska bogini.

Wydarzenia i stałe działy

Człowiek i samochód

Marta i jej BMW E28. Czy dzwoniliście kiedyś do zarządu dróg pytać na których ulicach leży sól, bo chcecie ominąć je swoim samochodem? Poznajcie dziewczynę, która właśnie to robi. Dla Marty nie ma kompromisów: chcesz mieć zabytkowy samochód – musisz odpowiednio o niego dbać. A w zamian dostajesz coś wyjątkowego, szlachetnego, a wycieczka z koleżankami nad morze nabiera zupełnie innego wymiaru.

Poradnik kupującego: Porsche Boxster [986]

W historii Porsche znane są auta, które powstały po to, aby poprawić kondycję finansową firmy. W czasach ostatniego dużego kryzysu w Zuffenhausen, lekiem na całe zło miał stać się dwumiejscowy roadster dzielący części z przyszłą generacją 911 Carrera. Tak powstał Boxster. Dziś ma już 20 lat i właśnie staje się prawdziwym youngtimerem. Zakup może okazać się dobrą inwestycją, ale trzeba być bardzo uważnym. Co warto sprawdzić przed zakupem, radzi Piotr Sielicki [zajrzyjcie także na jego bloga o Porsche]

Imprezy w numerze: Classica Mierzęcin, XVI Star Drive Poland, Bikiniada vol. 3, Saab Festival, XV Sympozjum Historycznej Rekonstrukcji Pojazdów, 4. Rajd Żuka

Inwestuj w klasyki

Komentujemy jedną z najważniejszych aukcji na świecie: RM Sotheby`s w Villa Erba nad jeziorem Como, która odbyła się 27 maja br.

Classicauto Cup

Przekroczyliśmy półmetek sezonu Inter Cars Classicauto Cup. To doskonała okazja aby przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja w punktacji pucharu i jaka będzie specyfika dwóch ostatnich rund.

CWS T1 znowu w Spale!

Duchem I Rajdu Turystycznego Classicauto w Spale był CWS T1 – dzięki obecności świetnej repliki prototypu polskiej legendy, mogliśmy powtórzyć historyczne zdjęcie z czasów, gdy CWS-y bywały na letnisku u prezydenta Mościckiego. Historię opisuje redaktor Michał Leśniewski.

Nowe samochody

BMW M140i

Felieton

Eksperci od siedmiu boleści – to że auto zabytkowe jest rzadkie, nie zawsze oznacza, że jest drogie! O „jedynym takim, dla konesera” piszą nasi felietoniści.

Zapraszając na Classicauto Market i Zlot Tatr, które odbędą się 3 września w Dawnej Fabryce Norblina, w dziale Made in Poland przypominamy o przemysłowych tradycjach tego miejsca.