Numer 56 (5/2011)

untitled

Temat numeru: Syrena Sport. Największa legenda i Święty Graal polskiej motoryzacji. Dzięki ciężkiej, wieloletniej pracy dwóch śmiałków, którzy postanowili zmierzyć się z tą legendą, możemy pokazać Syrenę Sport jak żywą ale… wygenerowaną w komputerze. Wizualizacja jest wynikiem długiego śledztwa, dzięki któremu o Syrenie Sport wiemy więcej niż dotąd. Oto nowe spojrzenie i nowe fakty na temat samochodu, który 50 lat temu jeździł ulicami Warszawy.

CA56_1
Volkswagen Scirocco. Samochód, do którego nazwa „youngtimer” pasuje jak ulał. Dawka sportu dla Maxa Mustermanna i Jana Kowalskiego, czyli dostępny za niewielkie pieniądze potencjalny uczestnik każdego Classicauto Cup. Prezentujemy późną wersję Scala oraz historię i istotę Scirocco.

CA56_2
Muzeum Porsche. Zwolennicy tezy, że muzeum samochodów to wyłącznie cztery ściany i sufit służące przechowaniu aut, są w błędzie. W przypadku niezwykłego budynku przy Porscheplatz 1 w Zuffenhausen, magiczne są zarówno samochody jak i architektura.

CA56_3
Techno Classica Essen. Relacja. Aby przedstawić tegoroczna edycję największych europejskich targów klasyków, oddajemy głos specjalistom od różnych dziedzin i marek: nowości, tendencje, hity i porażki Techno Classiki. Na deser Wywiad z Bernardem Marreyt, znanym na rynku europejskim dilerem zabytkowych samochodów najwyższej klasy.

CA56_4
Zastava 101/1100p. Wyprodukowano ich ponad milion egzemplarzy, wiele z nich trafiło do Polski. Nie bez powodu uważana za szczyt nowoczesności, potem traktowana po macoszemu, dzisiaj ciekawa propozycja dla miłośnika zabytków. W tym miesiącu radzimy, jak sprawdzić Zastavę, w które zakamarki zajrzeć i jak posłuchać jej silnika, by kupić dobry egzemplarz.

CA56_5
Ponadto: w dziale rocznic rok 1961 i krótka moda na auta z tylną szybą pochyloną pod kątem ujemnym, jak żyć z Citroënem Traction Avant, W Moskwie oglądamy kolekcję rządowych limuzyn, Toyota 2000GT Shelby w miniaturze, a w dziale Rynek sprzedawanie zabytku „po polsku” na przykładzie pewnego Volvo Amazon. Poza tym 125 lat bezpieczeństwa w Mercedesie, Aaltonen i Hopkirk prezentują nowe Mini WRC i wiele innych ciekawych tematów.