Numer 58 (7/2011)

okladka_58

Temat numeru: Porsche 912. Pozory mylą. Z zewnątrz niemal identyczny z 911, różnicę najłatwiej wychwycić uchem – od razu słychać cztery cylindry zamiast sześciu. Czy to mniej rasowa wersja 911? Nie. Przez kilka pierwszych lat to 912 zarabiał na utrzymanie firmy i promocję szybszego brata. Prezentujemy auto, które zapoczątkowało tradycje modeli bazowych Porsche.

CA58_1
Polski Fiat 125p Pick-up. Amerykański Pick-up! Prezentujemy jedyny ślad marzenia FSO o wejściu na rynek w USA. Odnaleziony w 1999 zielony Fiat był jedynym w historii, który przeszedł surowe testy agencji rządowych i został dopuszczony do ruchu w USA. Nasz amerykański współpracownik Jim Kowalski odkrywa jego historię.

CA58_2
Kleinschnittger F-125. Jest bardzo mały, bardzo lekki i bardzo rzadki. Jeden ze szlagierów wspaniałej epoki mikrosamochodów, zadziwiający prostotą konstrukcji i celnością rozwiązań technicznych. Pomnik pomysłowości inż. Kleinschnittgera. Prezentowany egzemplarz to prawdziwy Kopciuszek – niezauważony przez kolekcjonerów, kupiony za niewielkie pieniądze, a dziś jeden z niewielu sprawnych Kleinschnittgerów na świecie.

CA58_3
Kolekcja Ralpha Laurena. Zapraszamy do Paryża, do Museum Les Arts Décoratifs. Projektant mody, m.in. twórca słynnej koszulki polo, po raz pierwszy w Europie prezentuje publicznie blisko połowę swojej kolekcji samochodów. Doskonałe samochody o cudownych kształtach w przepięknej aranżacji.

CA58_4
Bertone zmuszone sytuacja finansową sprzedało sześć perełek ze swojej kolekcji. Podczas Villa d’Este wlasciciela zmieniło sześć prototypów ze studia Bertone, m.in. takie legendy jak Chevrolet Testudo, Lamborghini Marzal czy, po raz pierwszy w historii, Lancia Stratos Zero! Prezentujemy te auta i zagłębiamy sie w historię Bertone oraz przyczyny kryzysu firmy.

CA58_5
Ponadto w numerze: mega relacja z Moto Nostalgii i fotoreportaż z naszego stoiska, Track Day Biała Podlaska, II część wywiadu z Guyem Croftem, radzimy jak żyć z klasycznym Maluchem „na prądnicy i kapliczce” i jak kupić Volvo 240/260, w dziale rocznic małe kabriolety z lat 80., w dziale rynek nie polujemy na samochody lecz je… sprzedajemy oraz inne ciekawe tematy.