Numer 60 (9/2011)

okladka_60okladka_60

Temat numeru: Jaguar E-Type. W jubileuszowym, 60. numerze Classicauto świętujemy 50. urodziny fantastycznego Jaguara E-Type, uważanego dziś za synonim samochodu klasycznego. Jeden z najstarszych w kraju egzemplarzy I Serii, były wóz premiera Cyrankiewicza, jeździł nim również Andrzej Jaroszewicz. Auto, które od nowości jest w Polsce ale mimo to wciąż ma fabryczne plomby na zawieszeniu. Plus początki E-Typa, ludzie którzy go tworzyli, najsłynniejsze egzemplarze i prototypy.

CA60_1
„Rak” Jerzego Jankowskiego. Po odnalezieniu w kurniku do życia powraca najbardziej niezwykły i utytułowany polski samochód wyścigowy, wybitna konstrukcja w skali europejskiej, która swe sukcesy odnosiła na początku lat 60. Z bliska poznajemy geniusz konstruktora, spod którego ręki wyszły najszybsze w tamtych latach polskie motocykle i samochody.

CA60_2
Pontiac z pleksiglasu. Podczas Targów Światowych w latach 1939-40 prezentowano przeźroczystego Pontiaca Deluxe. Nadwozie z tradycyjnym szkieletem, zamiast blachą, pokryto odpowiednio ukształtowanym pleksiglasem. Świat zachłystywał się nowościami w postaci tworzyw sztucznych, przeźroczysty samochód pokazywał wszystkie, niedostępne do tej pory możliwości nowych technologii. Zapomniany, znów zyskał sławę podczas niedawnej aukcji RM.

CA60_3
Festival of Speed. Co roku fani klasyki i szybkości zjeżdżają tłumnie do Goodwood w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. W tym roku w posiadłości Lorda March można było zobaczyć z bliska i w ruchu weteranów wyścigów Indianapolis 500, rajdówki z lat 80. a na konkursie elegancji zarówno super-rzadkie prototypy jak i popularne auta europejskie. Czego chcieć więcej, niż widzieć i słyszeć jadącego Napiera-Railtona z 1933 roku lub starszego o 10 lat Fiata Mefistofele?

CA60_4
Garaż Technofix. O takiej zabawce marzył każdy chłopiec 40 lat temu. Piętrowy garaż z windą napędzaną elektrycznie jako wizja idealnego świata pełnego samochodów. Bawiąc się egzemplarze w stanie doskonałym, red. kulas snuje refleksje o zabawkach kiedyś i dziś…

CA60_5
Ponadto w numerze: po raz pierwszy w Polsce publikujemy dane statystyczne: ile jest w naszym kraju pojazdów zabytkowych? W Dziale Rynek pokazujemy jak trudno kupić w Polsce dobrze utrzymane auto zabytkowe, nawet tak popularne jak Mercedes W123C i przyglądamy się Warszawie M-20 po Karolu Wojtyle. Radzimy jak dobrze kupić dwusuwowego Saaba i jak żyć z Fordem Mustangiem Mach I 351 z 1970 r. Także moc relacji: jubileuszowy zlot Renault 4 w Thenay, eliminacja Classicuato Cup w Nowym Mieście nad Pilicą, dwie eliminacje MPPZ, reportaże ze Złombola, wyścigów zabytków w Czechach i wyprawy Maluchem do Turcji i na Bałkany. A także inne ciekawe tematy.