Numer 61 (10/2011)

okladka_61

Temat numeru: VW Typ 1. Po raz pierwszy na okładkę CA trafia Garbus! Ponieważ niemożliwe jest w jednym, nawet dużym artykule ogarnąć całą historię Typu 1, dlatego autor wgłębia się w niuanse ostatnich niemieckich Garbusów. Białego i pomarańczowego pozornie dzieli niewiele, ale przekonacie się, że to dwa różne samochody. A przecież oba wyglądają „jak Garbus”…

CA61_1
Alfa Romeo GTAm. Przyglądamy się z bliska blisko 200 konnej Alfie Romeo GTAm, którą Rafał Płatek z powodzeniem startuje w długodystansowych wyścigach serii FHR Dunlop. Jakimi prawami rządzą się europejskie wyścigi samochodów historycznych, jak bardzo zaawansowana technika jest wykorzystywana w tym sporcie i w końcu – ile to wszystko kosztuje, zobaczycie w artykule!

CA61_2
San H-25, Syrena 607 (Kombi). Odnalezione dwa polskie pojazdy, do tej pory uznawane za bezpowrotnie zaginione: San H-25 i prototyp Syreny Kombi. Syrena była widziana w bielskim FSM jeszcze w latach 80, potem słuch po niej zaginął a krążyć zaczęły legendy. Natomiast Sanów H-25/27 wyprodukowano tysiące a ten jest jedynym znanym dziś!

CA63_3
Silnik Syreny Sport. Ciąg dalszy projektu odbudowy Syreny Sport. Tym razem analizie, żmudnym obliczeniom i przeniesieniu na ekran komputera poddano silnik. Przy okazji wizualizacji, stworzonej przy użyciu nowoczesnych metod projektowych, udało się „naprostować” kilka mitów dotyczących silnika legendarnej Syreny Sport.

CA61_4
Klasyk za 5000 zł. Rozpoczynamy przegląd polskiego rynku oldtimerów i youngtimerów. W pierwszej odsłonie proponujemy 20 klasyków, które można kupić w dobrym stanie do 5000 zł. Rozglądamy się wśród wozów z obu stron żelaznej kurtyny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ponadto w numerze: rekordowe Porsche 911S, którego pierwszym właścicielem był sam Steve McQueen, wielki zlot Mercedesów na berlińskim lotnisku Tempelhof, ostatnia runda Classicauto Cup, Małgosia opowiada, jak żyć z Trabantem 601, dział prawny ostrzega przed zakupem pojazdów z przebijanymi numerami. Radzimy, jak kupić czterosuwowego Saaba 96 i inne ciekawe tematy!