Numer 62 (11/2011)

okladka_62

Temat numeru: Polonez. Ostatnie dziecko FSO z epoki socjalizmu. Pierwszy polski seryjnie produkowany hatchback. Mimo że silnik i mechanika pochodziły z Dużego Fiata, komfort i design nie odbiegały zbytnio od ówczesnych norm europejskich. Przy okazji 60-lecia fabryki, prezentujemy Poloneza 2000 z pierwszego roku produkcji i to w najbardziej klasycznej scenerii – na Torze Próbnym FSO na Żeraniu.

CA62_1
Srebrne Strzały Mercedesa. 6 Srebrnych Strzał z fabrycznej kolekcji Mercedesa w akcji, na lotnisku Tempelhof. Nasz reporter przekonał się, jak skomplikowana jest ich obsługa, jakie piją paliwo i jak się je uruchamia. Rozmawiamy także z guru wyścigowych silników Srebrnych Strzał.

CA62_2
Duesenberg J. Najdroższy kiedykolwiek sprzedany samochód produkcji amerykańskiej jest tak samo specjalny jak jego pierwszy właściciel: bimbał sobie z Wielkiego Kryzysu i prohibicji, bawiąc się w najbardziej ostentacyjnym stylu. O ile największymi i najwspanialszymi samochodami ówczesnej Ameryki były Duesenbergi J, to żaden z nich nie mógł równać się z Modelem J „Whittell Coupe” (foto: Paweł Litwiński/Bonhams), o którym pisze dla nas znany kolekcjoner Maciej Peda.

1931 Duesenberg J Coupe Murphy 07
BMW 6 E24. Klasyczne BMW, do którego wzdychają tysiące… Radek, którego Szóstkę opisywaliśmy w CA 5 lat temu, teraz sprzedał ją i opowiedział nam o wrażeniach z 6 lat eksploatacji tego wozu.

CA62_4
Kupić klasyka do 10 000 zł. Niby łatwo, bo dysponując taką gotówką wybór wydaje się spory. W drugim wydaniu naszego subiektywnego przeglądu rynku radzimy, które wozy warto kupować i na co uważać.

CA62_5
Ponadto w numerze: z okazji jubileuszu 60-lecia FSO reportaż o obecnej kondycji fabryki, radzimy jak kupić Citroëna BX, w dziale prawnym komentujemy najnowsze zmiany w procedurze rejestracji samochodu na zabytek, świętujemy 100. urodziny Chevroleta, Renault Floride: oryginał kontra dzisiejsze wydanie, więcej kabrioletów – w tym fałszywych w dziale rocznic, ponadto relacje z rajdów w Czechach i wiele innych ciekawych tematów.