Numer 67 (4/2012)

okladka_67

Mercedes 500E. Rządził na niemieckich autostradach, jeździli nim bankierzy z Wall Street i polskie Biuro Ochrony Rządu. Jest też mistrzem dyskrecji: wielu nie dostrzeże wypchniętych nadkoli i większych kół mieszczących potężne hamulce i nie odróżni go od zwykłej taksówki… Jedna z najszybszych limuzyn swoich czasów naszym Tematem numeru.

CA67_1
Jaguar Lightweight Low Drag Coupé. Historia samochodu i nie mającej sobie równych rekonstrukcji. Jeden z najsłynniejszych i okrzyknięty najpiękniejszym Jaguarem E-Type, zakończył swój żywot niedługo po zbudowaniu i przez lata był tylko wrakiem. W końcu kolejny właściciel pozostałości wyścigowego Jaguara podjął się odrestaurowania go…

CA67_2
Miejsce: Collezione Pininfarina. Nie jest to zwykłe muzeum. Centrum Projektowo-Badawcze Pininfariny w Cambiano na co dzień pracuje nad najnowszymi projektami więc niełatwo dostać się do środka. A gdy już się to uda, w przyfabrycznej kolekcji można zobaczyć kamienie milowe designu, począwszy od Cisitalii 202, a skończywszy na Ferrari FF czy studium aut miejskich. Wizytę u Pininfariny relacjonuje nasz wysłannik Rafał Roguski.

CA67_3
Porsche 911L. Rzadko się zdarza, by móc w Polsce zobaczyć autentyczną, historyczną rajdówkę po słynnym kierowcy. Taką szansę mieliśmy podczas tegorocznego startu z Warszawy do Rally Monte Carlo Historique. Zbudowanym przez Dział Sportu Porsche 911 L startował w latach 60. Ake Andersson, a identycznym jego kolega z zespołu, Björn Waldegard. W artykule przyglądamy się szczegółom oryginalnego auta, historii egzemplarza oraz jak rozwijała się kariera Porsche 911 w rajdach.

CA67_4
Syrena Sport. W oczekiwaniu na majową premierę pierwszej jeżdżącej repliki Syreny Sport prezentujemy wszystkie oficjalne projekty. Jest ich kilka, powstają w różnych miejscach Polski, zaangażowani w nie twórcy używają różnych technik i mają różne, nieraz sprzeczne poglądy. Nasz przewodnik po replikach Syreny Sport pomoże Wam się zorientować wśród tych projektów.

CA67_5
Ponadto w numerze: w gronie aut klasycznych znajdujemy coraz więcej wersji z silnikami Diesla: w naszym przeglądzie najciekawsze z nich; red. Pawłowski opowiada o swoim Dodge`u Aries; radzimy jak kupić Volvo serii 700, UWAGA: ceny polis OC na zabytki i nowości na rynku, , przeglądamy oferty włoskich coupé z lat 70., przyglądamy się sytuacji rynkowej BMW E12 i E28, w dziale rocznic świętujemy 90. urodziny Austina 7, a w dziale prawnym rejestrujemy auto na żółtych tablicach… z powrotem na białe oraz inne ciekawe tematy.