Numer 68 (5/2012)

okladka_68

Polonez 2000 Rally. Marian Bublewicz w 1987 roku zdobył tytuł Mistrza Polski B-Grupowym Polonezem. Replika jego auta, która powstała na bazie prawidłowego rocznika (1987), jest naszym wozem numeru. W jej budowę zaangażowali się ludzie, którzy w latach 80. związani byli z Działem Sportu FSO. Sesja zdjęciowa odbyła się, a jakże, na Torze Próbnym FSO.

CA68_1
Tatra T600 Tatraplan. Cud czechosłowackiej techniki z roku 1949, legendarny samochód w kształcie kropli sprawia, że na jego widok zatrzymują się przechodnie i kierowcy innych aut, przecierając oczy ze zdumienia. Prezentujemy jedynego w kraju, sprawnego Tatraplana.

CA68_2
Ferdinand Alexander «Butzi» Porsche. Błyskotliwy stylista, który sam uważał się za utalentowanego rzemieślnika, twórca ponadczasowej linii 911, spadkobierca genialnego rodu konstruktorów. Odszedł 5 kwietnia 1977 roku. Jego sylwetkę przybliża nam artykuł Radosława Borowickiego.

CA68_3
Essen kontra Stuttgart. Dwie najważniejsze imprezy targowe w Niemczech: Techno Classica i Retro Classics, wyjątkowo tylko w tym roku odbyły się w tym samym czasie. Która impreza na tym zyskała a która straciła? A może obie były przez to znacząco gorsze? A może wręcz przeciwnie? Nasi reporterzy odwiedzili oba miasta aby dostarczyć nam obszernej relacji.

CA68_4
Muscle Cars. 45 lat temu era Muscle na amerykańskim rynku była już faktem. Każdy producent musiał mieć w ofercie samochód z tego segmentu. Rok 1967 był o tyle ważny, że pojawiło się kilka aut, które na stałe weszły do klasyki tego gatunku. Przedstawiamy je w Dziale Rocznic.

CA68_5
Ponadto w numerze: fotoreportaż jak wyglądało Mille Miglia 20 lat temu, nowości Novol CA Cup, radzimy jak kupić dobrego Fiata Coupe i co wybrać z oferty klasyków za około 250 tys. zł. Sprawdzamy też oferty zabytkowych aut 4×4. W dziale prawnym pigułka zasad wywozu pojazdów zabytkowych za granicę oraz felieton redaktora naczelnego o zawiłych i w gruncie rzeczy szkodliwych przepisach pętających polski rynek oldtimerowy oraz inne ciekawe tematy.