Numer 71 (8/2012)

okladka_71

Temat numeru: Fiat 500, jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych samochodów w dziejach motoryzacji, stuprocentowa ikona popkultury. Ale żeby jeździć tym przesympatycznym autem, trzeba sobie je najpierw odbudować, zwłaszcza jeśli jest się studentem. Egzemplarz ostatniej serii R powstał z żałosnej kupy złomu. Efekt można podziwiać w naszym artykule.

CA71_1
Ford Sierra RS 500. Jeśli myśleliście, że Ford Sierra RS Cosworth z tylnym napędem to wszystko na co Forda było stać w połowie lat 80., to się myliliście. Zbudowana do wyścigów aut turystycznych ewolucja RS500 była tak szybka, że musieli jej zabronić…W numerze, artykułem naszego specjalisty od Cosworthów obchodzimy 25-lecie Sierry RS500.

Ford Sierra RS500
W Magazynach Muzeum Porsche. Zbiory przyfabrycznego muzeum to o wiele więcej aut niż można zobaczyć na ekspozycji. Mieliśmy okazję zwiedzić nowy magazyn, mieszczący niesamowite dziwadła i prototypy. Od Jagdwagena po zmontowane przez studentów Porsche 959. Od 911-ki z silnikiem V8 po… Ładę Samarę. Towarzyszy nam dyrektor Muzeum, Achim Stejskal.

CA71_3
Łada 2107. Ostatni klasyk, którego można kupić nowego, w salonie? Odtrąbiono już pożegnanie auta, które dla Rosjan jest tak ważne jak dacza, blaszany garaż czy ogródek działkowy. Tymczasem popularna w Rosji Łada żyje i ma się dobrze. Sytuację zbadali red. naczelny i Marcin Miziak.

CA71_4
Sergio Pininfarina (1926-2012). Kolejna strata dla świata motoryzacji – odszedł wybitny przedsiębiorca i designer. Jego największe dzieła to m.in. Peugeot 406, kilka Ferrari i przede wszystkim reorganizacja firmy w konsorcjum o dużym znaczeniu dla przemysłu motoryzacyjnego.

CA71_5
Ponadto w numerze: kolejny rekord ceny za samochód zabytkowy – Ferrari GTO potwierdza tytuł najbardziej pożądanego klasyka świata, polskie prototypy na sprzedaż, polska motoryzacja 50 lat temu, pierwsze przepisy ruchu drogowego, proponujemy najciekawsze książki na wakacje, reportaż o znalezionym w Warszawie Vauxhallu Velox, relacje z Track Daya w Białej Podlaskiej, z rund MPPZ w Krakowie i Jaworzu, Maluch Trophy, Rajdu Miedwiańskiego i Radounska Rallye. Radzimy, jak dobrze kupić Wartburga 311/312 i jak żyć z BMW serii 02 oraz inne ciekawe tematy!