Numer 75 (12/2012)

okladka_75

Temat numeru – Toyota AE86 czyli hachi-roku. Jeden z najsłynniejszych i najbardziej kultowych samochodów lat osiemdziesiątych z Japonii. W jednym miejscu zebraliśmy egzemplarz seryjny, stuningowany oraz ich następczynię, Toyotę GT86.

CA75_1
40 lat temu Mercedes pokazał pierwszą S Klasę, dokładnie 40 lat ma także jeden z najstarszych w Polsce egzemplarzy Mercedesa W116. Z okazji tego podwójnego jubileuszu przyglądamy się, czym była kiedyś, a czym jest dziś pierwsza S Klasa.

CA75_2
Star 25L-38N. Unikatowy meblowóz znany z filmu Podróż za jeden uśmiech. Czekał na nowego właściciela przez kilka lat. Jedyny znany egzemplarz na podwoziu Stara 25L został uratowany ze stanu rozpadającego się wraku.

CA75_3
Carrozeria Bertone ma 100 lat. Historia mistrzów stylu i najważniejsze samochody, które wyszły spod ręki Giovanni Bertone, Franco Scaglione i Giorgetto Giugiaro pokazujemy m.in. na nigdy nie publikowanych zdjęciach. W pierwszej części dzieje Bertone od początku studia do 1967 roku.

CA75_4
Polski Fiat 125p Pick-up,  jedyny polski samochód, który oficjalnie został dopuszczony do ruchu w USA zmienił właściciela. Słynną aukcję śledzili chyba wszyscy fani Dużych Fiatów, a kto ją wygrał a kto na poważnie się nim interesował ale nie wygrał? Tego dowiecie się z korespondencji Jima Kowalskiego z USA. Na deser nowe fakty o „amerykańskich” Dużych Fiatach.

CA75_5
Ponadto w numerze: relacja z Rajdu Żubrów, w ramach podsumowania NOVOL Classicauto Cup oddajemy głos czołowym uczesnikom pucharu, okrągłe rocznice najciekawszych supersamochodów, dowiecie się jak wygląda codzienne użytkowanie Jaguara XK 140, czy zabytkiem można legalnie wjechać do Berlina,a także jak dobrze kupić Fiata 500. Ponadto Suzuki LJ 80, Innocenti Mini oraz Citroeny w dziale rynek i inne ciekawe tematy.