Numer 77 (2/2013)

okladka_77

Mercedes-Benz 190 SL. Należy do najważniejszych samochodów z lat 50., uchodzi za ikonę stylu i wzór luksusowego roadstera, inni uważają go jedynie za namiastkę 300 SL. Czym był kiedyś i czym jest obecnie Mercedes-Benz 190 SL? – nasz temat numeru.

CA77_1
Volvo 262 C i Volvo 780. W sercu Warszawy postawiliśmy obok siebie dwa niesłychanie rzadkie modele Volvo, szwedzkie GT zbudowane po włosku, przez Bertone. Jak doszło do dwukrotnego mariażu fabryki aut słynących z solidności i bezpieczeństwa z pracownią, z której wyjeżdżaja dzieła sztuki, czytajcie w artykule redaktora Skowrona.

CA77_2
San H-27. Jedyny ocalały autobus San znowu jeździ! Kiedyś podstawowy autobus szlaków polskich szlaków komunikacyjnych, dziś zupełnie zapomniany. Dzięki zaangażowaniu właścicieli kolekcji Polska na Kołach, ten komunikacyjny biały kruk powrócił do dawnej świetności.

SONY DSC
Wyścigowe BMW 320 E21 Grupy 2. Pomarańczowe barwy i napis „Jägermeister” na zawsze będą kojarzyć się z końcówką lat 70. i szaleńczo mocnymi BMW E21 Grupy 5 i Grupy 2. Łukasz Rawecki zrealizował swoje marzenie o takim samochodzie. Sfotografowaliśmy go na świeżo położonym asfalcie górskiej części Toru Kielce.

CA77_4
Ford Cortina w sporcie. Lekki, prosty i wytrzymały – to idealny przepis na udany samochód rajdowy i wyścigowy. Druga część artykułu o Cortinie, tym razem o sportowych dokonaniach najmocniejszych wersji: Lotus-Cortiny i Cortiny GT, bez których nie byłoby późniejszych sukcesów Escorta Mk I i Mk II.

Ford Motorsports History
Ponadto w numerze:  Aston Martin z filmu Skyfall, Ameryka żegna kolejny element tradycji samochodowej: przednią kanapę. Także: wystawa wspólnych dzieł Sergio Pininfariny i Enzo Ferrariego w muzeum Ferrari, ekspozycja mikrosamochodów w Szczecinie, zaskakujące wozy w dziale rocznic, Opel Senator w Dziale Modeli, poradnik jak żyć z Ładą 1500S, w Dziale Prawnym znizka PZU na OC dla zabytków, Lancia Prisma w Dziale Rynek i inne ciekawe tematy.