Numer 80 (5/2013)

okladka_80

Lancia Aurelia B20 Gran Turismo. Pierwsze na świecie prawdziwe auto klasy GT i jeden z najważniejszych samochodów swojej dekady – a mimo to wielu miłośników klasyków ledwie o niej słyszało. Niezwykle popularna w sporcie, produkowana w niewielkich ilościach, dziś jest bardzo poszukiwana przez kolekcjonerów. Prezentujemy jedyny egzemplarz w Polsce, który jest  naszym tematem numeru.

CA80_1
Polskie pickupy rzadko pojawiają się na imprezach dla klasyków, bo prawie żaden nie przetrwał do dziś w stanie rokującym jakiekolwiek nadzieje na prostą renowację. Przedstrawiamy wszystkie, które bazowały na konstrukcjach popularnych osobówek i były produkowane seryjnie: Warszawę 200P, Syrenę R-20, Poloneza Trucka a między nimi prawdziwą perłę: Polskiego Fiata 125p pickup z pierwszej serii produkcyjnej. Polskie Pickupy zobaczycie na naszym stoisku na Autonostalgii!

CA80_2
Cadillac V8 Fleetwood rocznik 1935 ze zbiorów warszawskiego Muzeum Motoryzacji kryje w sobie sporo tajemnic i legend. Jedną z tych legend zamieniamy w fakt – mamy dowód, że Cadillaca zamówiono w 1934 roku specjalnie dla Marszałka Piłsudskiego.

CA80_3
Na Techno Classica w Essen tematem przewodnim były najbardziej designerskie auta z lat 30. i 40. od których bielało oko. Ale oprócz tego działo się kilka, co najmniej równie interesujących rzeczy. Tradycyjnie najnowsze doniesienia z serca europejskiego rynku klasyków przedstawiamy w obszernej relacji.

CA80_4
Volkswagen Golf I. W poradniku kupującego pokazujemy, jak kupić (i dlaczego tak trudno!) pierwszą serię Golfa.

CA80_5
Ponadto w numerze: relacja z Praha Revival – największego rajdu dla aut historycznych i legend kierownicy w tej części Europy, relacje z wystaw w Moskwie i Poznaniu, opowiadamy jak żyć z Volvo P1800, w dziale prawnym ważne informacje dotyczące rejestracji pojazdów bez dowodu rejestracyjnego i inne ciekawe tematy.