Numer 82 (7/2013)

okladka_82

Tak dobrze ukryto ją prze opinią publiczną, że dotąd w kraju nie znaliśmy ani jednego jej zdjęcia. Jej przybliżony wygląd pokazywały jedynie fotografie gipsowego modelu i jeden znany rysunek. Wydawało się, że Warszawa Ghia na zawsze pozostanie autem, którego już nigdy nie zobaczymy. Do dzisiaj. Publikujemy pierwsze, kiedykolwiek pokazane w prasie zdjęcia dwóch Warszaw Ghia, które są  naszym tematem numeru.

CA82_1
Kolejna porcja japońskiej klasyki. Datsun 280ZX od początku był w cieniu wielkiego poprzednika, modelu 240Z, do tego dziś nie budzi specjalnego entuzjazmu kolekcjonerów. A jednak redaktor Walkowski przesiada się ze swojego 240Z aby udowodnić, że cięższy, większy i wolniejszy 280 ZX jest… lepszy. Czyżby zwariował?

CA82_2
Chcesz mieć rajdowkę – zbuduj ją sam! A właściwie nie sam, tylko z pomocą prawdziwych fachowców. O historii budowy rajdowego Forda Escorta RS 2000 Mk I, szczegółach technicznych i o tym, jak dojść do tytułu mistrza, opowiada Arkadiusz Siewierski.

CA82_3
Mille Miglia to jeden z najważniejszych rajdów dla najlepszych aut zabytkowych na świecie. Zakwalifikować się do niego to wielki wyczyn i spore wyróżnienie. W tym roku w sawce znalazła się załoga z Polski jadąca Mercedesem 300 SL Gullwing. O swoich przeżyciach z przygotowań i z trasy opowiada Tadeusz Kozioł, kierowca wozu z nr startowym 257.

CA82_4
Trudno o przykład lepszego dopasowania architektury do charakteru marki i produktów. Nowoczesna, modernistyczna oprawa głównego biura oraz muzeum BMW w Monachium jest ponadczasowa jak klasyczne BMW Serii 3, 5 czy 6. Podobnie jak design i technika aut z Bawarii z lat 70., budynki pochodzące z tego samego okresu, nic się nie zestarzały. Odwiedzamy je w 40-rocznicę działalności.

CA82_5
Ponadto w numerze: Jeździmy jednym w Polsce Saabem Sonett V4. W Dziale rocznic najlepsze auta plażowe w historii, doradzamy jak kupić Ładę 2101, w Dziale Prawnym publikujemy głosy środowiska w sprawie zmian proponowanych przez Parlament Europejski dot. przeglądów wieczystych dla pojazdów zabytkowych, relacje ze zlotu Star Drive, kolejnej eliminacji CA Cup w Ułężu, rundy MPPZ w Lublinie, oraz wiele innych ciekawych tematów.