Numer 90 (3/2014)

CA90_okladka_ok

01_fiat125p

Monte Carlo, styczeń 1975 roku, start do II etapu słynnego rajdu. Na rampę startową wjeżdża pierwszy z rajdowych Polskich Fiatów 125p. Spiker zapowiada: „A teraz startuje paryska taksówka z numerem bocznym 48”. Rzeczywiście, we Francji Duże Fiaty pełniły często rolę taką jak Dacia Logan kilka lat temu w Polsce – taniej, praktycznej taksówki. Ale tu, w Monte Carlo ta taksówka okazała się również bardzo szybka… Opowieść o rekonstrukcji wozu, na którym Maciej Stawowiak z Janem Czyżykiem osiągnęli sensacyjny wynik w RMC 1975.

 

02_kuba2

Czy ostatnia liberalizacja rynku samochodów na Kubie coś zmieni i Kubańczycy porzucą amerykańskie krążowniki i zaczną kupować nowe, azjatyckie samochody? Jak jest naprawdę i czy warto kupić klasyka na Kubie, opowie Złomnik. Dodatkowo, w rolę turysty z NRD, który w 1965 roku wylądował w centrum Hawany gdy te wszystkie samochody były nowe, wcieli się red. Chromik.

 

03_mustang

Ten Mustang jest naprawdę dziki. Ale nawet w rękach red. Pawłowskiego, który woli Panhardy i Talboty, okazał się zaskakująco posłuszny. Testujemy spektakularnego Forda, który po niejednym torze wyścigowym jeździł.

 

04_monza

Opel skutecznie przyzwyczaił nas do samochodów o polocie porównywalnym z donicą balkonową. Ale i potrafił zaskoczyć czymś naprawdę wystrzałowym. Na miejsce na liście najciekawszych Opli w historii z pewnością zasługuje Monza. Mieliśmy rzadką okazję porównać ze sobą dwa piękne egzemplarze: 2.2E i królewski 3.0 GSE.

 

05_renault

Cztery konie podatkowe czyli Renault 4CV. W Polsce jest kompletnie zapomniany i chyba większość ludzi nie ma pojęcia, że to właśnie ten samochód zmotoryzował powojenną Francję. Oczywiście Citroën 2CV też włożył tu swoje pięć franków, ale to firmie Renault udało się jako pierwszej przekroczyć pułap miliona wyprodukowanych egzemplarzy jednego modelu.

 

06_retromobile

Sezon klasycznej motoryzacji też ma swojego openera. Jest nim Retromobile w Paryżu. Zapraszamy na mega-relację z najciekawszych tematów jakie były atrakcjami targów.

 

07_rocznice2

Nowe segmenty rynku, nowe typy samochodów. W Dziale Rocznic ciekawostki red. Leśniewskiego sprzed 20-25 lat, między innymi nasz ukochany Pontiac Trans Sport. Zdjęcie: Archiwum General Motors.

 

08_mesrine2

W tym numerze sporo klimatów francuskich, także w naszym dziale filmowym. Specjalnie dla pań, Vincent Cassel jako Jacques Mesrine – wróg publiczny nr 1. W rolach drugoplanowych m.in. BMW 528i.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co łączy unikalną czechosłowacką hulajnogę konstrukcji niejakiego Šístka i hitlerowskie rakiety V2? Obie historie splatają się w jednej, niczym z przygód dobrego wojaka Szwejka. Robert Steć opisuje swoje najnowsze znalezisko.

 

10_cayman IMG_1022

Comiesięczna porcja ciekawych nowych samochodów, kandydatów na klasyki. W marcu Volkswagen Up! I Porsche Cayman S.

 

11_prawo

Dział prawny analizuje wszelkie aspekty importu klasyków do Polski. Ile to kosztuje, jeśli przywozimy z innego kraju UE, z USA, jako pojazd kolekcjonerski lub nie.

 

12_LRdisco

Pierwsza „osobowa” terenówka Land Rovera (nie liczymy Range Rovera!) ma już 25 lat! W tym miesiącu radzimy jak kupić pierwszy wypust Discovery.

 

13_rynek

W dziale Rynek spektakularne oldtimery prosto ze stodoły na paryskich aukcjach. Między innymi ten Mercedes 600 6-drzwiowy pullman landaulet, za którego zapłacono więcej niż za idealną Miurę po Rodzie Stewarcie! Foto: RM Auctions