Numer 93 (6/2014)

Iokl_CA93

Temat numeru to Polonez 3d i Coupe: dwie super rzadkie wersje „Borewicza” i białe kruki motoryzacji z czasów PRL. Wielu je myli i nic dziwnego: różnice między Coupe a 3d nie są wyraźnie widoczne. Chyba, że postawimy oba modele obok siebie… Czy trzydrzwiowe Polonezy były w latach osiemdziesiątych czymś ekskluzywnym? Ich historię przybliży Marcin Rokicki 

01_polonezy

 

Volvo 760 Turbo: jeździliśmy niemal unikatowym, wczesnym egzemplarzem kultowej szwedzkiej cegły w najszybszej wersji „turbo salon”. Historię wozu i specyficzny charakter wozu, który uratował Volvo od bankructwa, przybliży Piotr Skowron.

02_volvo_760_turbo

 

Samochód-Kamera-Akcja! W naszym dziale filmowym Maciej Replewicz przedstawia zapomniany polski film „Fik-Mik” o szoferze ministra. W tej roli Kazimierz Kaczor. W tle dużo ciekawych klimatów samochodowych.

03_fikmik

 

Redaktorze Pawłowski, Kadettem tera! W tym miesiącu odgrzebujemy z zapomnienia Opla Kadetta D – niegdyś jeden z ulubionych samochodów Polaków. Korzystając z oszczędnego silnika Diesla, redaktor testujący uda się nim na wędkowanie i spróbuje złowić rybę.

04_kadett

 

Zapomniana legenda: AMC Pacer. Poznajemy uroki niesamowitego projektu American Motors. Kompaktowy samochód o wygodzie Cadillaca i silnik od Jeepa. Dlaczego mu się nie udało, dlaczego dziś jest kultowy oraz historia największego przełomu w amerykańskiej motoryzacji, słowami Red. naczelnego.

05_amc_pacer

 

Z kilkuset Polskich Fiatów 508 Łazik, jakie polska armia miała w 1939 roku, do dziś zachowały się dwa. Przynajmniej tak sądziliśmy do niedawna. Teraz został odkryty trzeci egzemplarz. Z dala od oczu naszych kolekcjonerów, służył we Francji jako samochód do polowań. Sprawę bada Mieczysław Płocica i Piotr Radomski.

06_łazik

 

Pod powierzchownością wieloryba Jaguar Mk X skrywa technikę od E-Type`a. Nic dziwnego: ten wóz był najszybszą limuzyną swojej epoki. W dziale Człowiek i samochód opowie o nim Piotr Czarski.

07_człowiekisamochod

 

Jan Kiepura był jednym z najsłynniejszych polskich artystów wszechczasów. Za własne pieniądze, konkretnie za bajońską kwotę 3 mln dolarów, w latach 30. wybudował luksusowy pensjonat w Krynicy-Zdrój. Zastosowano najdroższe i najlepsze materiały. Dzięki temu mimo Niemców, komuny i lat lekceważenia historycznej wartości obiektu, „Patria” zachowała się w stanie bliskim oryginału. Piotr Skowron w dziale Made in Poland zaprasza na wycieczkę!

08_patria

 

Pierwszy Lexus, model LS400 ma już 24 lata. To wciąż wspaniałe auto i niekwestionowany klasyk. Jest bohaterem kolejnego świetnego poradnika Tymona Grabowskiego.

09_poradniklexus

 

Dział rocznic red. Leśniewski całkowicie poświęcił I wojnie światowej. Pierwszej wojnie, w której masowo użyto samochodów i innych pojazdów. Od zamachu w Sarajewie po czołgi pod Sommą. 28 czerwca mija sto lat od jej wybuchu.

10_rocznice

 

NOVOL Classicauto Cup 2014 wystartował! W numerze relacja z pełnego emocji pierwszego Track Daya sezonu na Torze Kielce! Także więcej miejsca poświęciliśmy zmaganiom w Mercedes Challenge.

11_trackday

 

Zabytkowa hala zakładów naprawczych, pełna klasycznych autobusów. Zapach smaru i starego diesla… W reportażu Wiktora Paula i Wojciecha Jureckiego odwiedzamy bazę Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej i ich Ikarusy, Jelcze Ogórki, Berliety, Chaussona i Zemuna.

12_ikarusy

 

Co słychać w świecie nowych samochodów? Jeździliśmy najbardziej polskim samochodem ostatnich dwudziestu lat: VW Passatem TDI! Ale w nietypowej wersji Alltrack. Poznaliśmy także bliżej Porsche Macan Turbo.

13_passat

14_porschemacan