NUMER 95 (8/2014)

Iokl_CA95

 Sierpniowe Classicauto (nr 95) w sprzedaży od 1 sierpnia 2014, a w nim między innymi:

815A3745a 

 Piękna dwudziestopięcioletnia: Mazda MX-5 NA czyli I generacji. Jak wymyślono ten genialny samochód i jak wyglądały głębokie początki najpopularniejszego roadstera świata, piszemy w głównym artykule.

02

 Wyścig 24 godziny Le Mans. Na własne oczy obserwowaliśmy powrót Porsche do gry o najwyższą stawkę, po latach nieobecności. Serwując gęsty sos nocnych klimatów 24-godzinnego ścigania, polecamy wywiad z bohaterami pierwszego triumfu Porsche z 1970 roku: Hansem Herrmannem i Richardem Attwoodem. Opowiedzą jak wyglądały wyścigi wtedy a jak dziś, jak udało im się wygrać, a także jak sprawowało się ich Porsche 917K.

03

 W tym numerze uczcimy pamięć Powstania Warszawskiego przypominając wojenne i powojenne losy najważniejszych powstańczych pojazdów: „Chwata”, „Magdy”, „WP” i jedynego który ocalał do dziś – „Kubusia” (zdjęcie. Źródło: Wikipedia, autor nieznany)

04

 Maluch z 1989 roku, który całe życie stał w garażu i od odebrania z Polmozbytu przejechał tylko 27 km. Smaczki zatrzymanej w czasie nowości i rozważania o przełomowym roku 1989, a także jak „za komuny” można było kupić nowy samochód. Sposoby, ceny, zwyczaje.

IMG_8503

 W tym miesiącu redaktor Pawłowski dogłębnie i dokładnie testuje jeden z najpopularniejszych brytyjskich samochodów, ikonę brytyjskiej motoryzacji – Morrisa Minora. Bez zdejmowania melonika.

815A9308

 Studebaker. Pamiętacie taką markę? Pozostawiła po sobie dużo wybitnych samochodów, w tym eleganckie Gran Turismo wzorowane na wozach z Europy. Studebaker Gran Turismo Hawk rocznik 1963 ze zbiorów Towarzystwa Automobilowego Topacz.

Caption orig.: Mercedes-Benz SL-Roadster, Baureihe 129, 1989.

 Wielki skok Mercedesa po wieloletnim produkowaniu kultowego R107. W tym miesiącu radzimy jak dobrze kupić jego następcę, obchodzącego 25-lecie Mercedesa SL R129.

08a

 Kamaz to typowy radziecki twardziel. W tym roku ma czterdzieste urodziny. Z tej okazji prezentujemy historię powstania i znaczenie tej świetnej ciężarówki.

08b

 Kamazy są wśród nas do dziś. Nie poddają się łatwo! Jak tylko poznacie jego historię, w dziale „Człowiek i Samochód” dowiecie się jaki jest na co dzień. Pan Sławek opowie o swojej wywrotce z 1984 roku.

09

 W Dziale Rocznic w tym miesiącu garść pokręconych historii samochodowych bliźniaków-dziwaków, jak Isuzu Gemini/Opel Kadett C, Citroen Axel czy Plymouth Acclaim. A także interesująca historia na pozór nudnego wozu: Austina Maxi.

_DSC9833

 Biała Podlaska znaczy szybkość. Duża szybkość. Polecamy relację z kolejnej eliminacji NOVOL Classicauto Cup i Classicauto Mercedes Challenge.

815A8243

 W dziale Nowych Samochodów potężne Audi A8L z dieslowskim V8 – o takiej mocy Kamaz może tylko pomarzyć… …oraz Volvo S80 T5 z nowym silnikiem o zaledwie 4 cylindrach.

IMG_8772