NUMER 112 (01/2016)

Iokl_CA112

Styczniowe Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS) i oczywiście na papierze. Co w numerze?

10 Lat Classicauto: Niniejszy numer wypada dokładnie w nasze dziesiąte urodziny. Jubileusz świętujemy na razie skromnie – dwoma ciekawymi zestawieniami – „10 rzeczy, niekoniecznie samochodowych, które zniknęły w ciągu dekady” i „10 samochodów, które 10 lat temu nie były klasykami, a teraz już są”, nawiązaniami do pierwszych numerów Classicauto oraz kilkoma tematami szczególnie bliskimi naszemu sercu.

Ford Mustang GT 390 1968: Prawdziwy biały kruk i być może najrzadsza wersja Mustanga w historii. Trzy wozy w dokładnie takiej specyfikacji podstawiono na plan filmowy „Bullitta”. A potem wsiadł McQueen …

Bullitt dla zaawansowanych: Nie wypadając z roli wracamy do tego kultowego filmu w szerszym materiale. Pokazujemy jego klimat, miejsca, w których go kręcono, oddajemy hołd genialnej muzyce Lalo Schifrina i McQueenowi, jako jednemu z najbardziej stylowych facetów wszech czasów.

Rover 2000 RMC: Oryginalny samochód Sobiesława Zasady i Adama Wędrychowskiego z Rallye Monte Carlo 1966 znajduje się w rękach polskiego kolekcjonera. Jak to auto uchowało się przez tyle lat, skąd wziął się w nim najsłynniejszy polski kierowca i czym jest jazda na 4 ręce, dowiecie się w 50. rocznicę tego mało znanego startu Polaków.

Mercedes 300: Słynny „Adenauer” to niesamowita mieszanka zaawansowanej technologii i klasycznego stylu. Okazała się kluczem do sukcesu tego wozu, który przez długi czas był klasą sam dla siebie. Postaramy się wyjaśnić, na czym polegał ten fenomen. Wspaniały, nigdy nierestaurowany egzemplarz z 1953 roku zabieramy na wycieczkę po historycznej Gdyni.

Classicauto testuje: Dziesięć lat temu Jaguar E-type zapraszał do przeczytania pierwszego numeru CA. Redaktor Pawłowski nie zmarnował szansy, żeby z okazji naszego jubileuszu przetestować angielski wóz. W gęstej mgle udaje się Roadsterem I Serii na partyjkę golfa.

Wydarzenia i reportaże:

Powitanie z Afryką – relacja z East African Classic Safari Rally. W tym roku po raz pierwszy w historii, w Kenii wystartowała polska załoga.

Śniadanie u Bugattiego – Redaktor Peda zabiera nas wraz ze swoim Bugatti T40 do matecznika marki, Molsheim we francuskiej Alzacji, na XXXII Bugatti Festival.

Takiego rajdu jeszcze nie było – I Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych imienia Witolda Rychtera.

Podsumowanie Classicauto Cup 2015 w liczbach i słowach.

Nowe samochody:

Prosto z Detroit – Mustang GT

Mroczny rycerz – Mercedes AMG GT

Stałe działy:

Człowiek i samochód: Całe życie z jednym autem – to się nazywa przywiązanie. Pan Władysław swojego Polskiego Fiata 125p ma ponad 40 lat, zawsze go cenił i lubił, wiec po co miałby go zmieniać? Dowiecie się, jak się kupowało wóz w Polmozbycie, jak się go naprawiało i używało w czasach PRL.

Poradnik kupującego: Ferrari F40 – auto naszych dziecięcych marzeń. Jego cena od jakiegoś czasu znów jest abstrakcją. Ale nie dla wszystkich, skoro w Polsce są już co najmniej dwa egzemplarze. Zanim wydacie milion euro, warto wiedzieć, jak kupić dobre F40.

Dział modeli: Matchbox wiecznie żywy. Zbieraliśmy je jako mali chłopcy. Kształtowały naszą wiedzę i zainteresowania motoryzacyjne. Na nasze 10-lecie oddajemy hołd brytyjskiemu klasykowi. Będzie o największej znanej nam kolekcji wczesnych Matchboxów, a redaktor Kulas sypnie ciekawostkami z historii Matchboxa.

Felieton: Wariaci z całego świata – łączcie się. Redaktorzy Pawłowski i Paul opisują perypetie związane z zakupem części, jakie mogą spotkać każdego właściciela samochodu zabytkowego. I jak najdziwniejszą cześć można znaleźć na drugim końcu świata.

Rocznice: Aż trudno uwierzyć że popularna „B-trójka”, czyli Audi 80 III generacji obchodzi w tym roku 30. urodziny! Sporo tych aut ciągle jeździ i ma się świetnie.

W trakcie IAA Frankfurt Motor Show doszło do debiutu Coysa. O okazjach, które nadal zdarzają się na licytacjach tego brytyjskiego domu aukcyjnego przeczytacie w dziale Inwestuj w klasyki.

Made in Poland: Szabla nad szablami. To właśnie Polacy wymyślili broń białą uznawaną za jedną z najlepszych w historii, słynną szablę husarską.

Zabytek pod paragrafem: Redaktor Paweł Rożen rozmawia z Pomorskim Konserwatorem Zabytków. Sprawdza ile lat tak naprawdę musi mieć auto, żeby mogło ubiegać się o status zabytku i czy tylko wiek się tu liczy.