NUMER 114 (03/2016)

Iokl_CA114

Marcowe Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS) oraz oczywiście na papierze. Co w numerze?

Temat numeru – Peugeot 205 GTI. Uznawany za najlepszego hot-hatcha wszech czasów, choć fani Golfa GTI pewnie się z tym nie zgodzą. Do dziś 205 GTI nic się nie zestarzał. Ma za to coraz więcej fanów i coraz trudniej go kupić. Dwa ciekawe egzemplarze zabieramy na szybką przejażdżkę. Bardzo szybką!

Towarzysz ZIM. Być może nie pamiętacie radzieckiej limuzyny ZIM-GAZ 12, poprzednika Czajki. Ale w latach 50. był to najpopularniejszy wóz tego typu w Polsce. Jedynym odrestaurowanym egzemplarzem w kraju odwiedziliśmy polsko-radzieckie osiedle „Przyjaźń”.

„Last action hero” – 29 stycznia z linii montażowej w Solihull zjechał ostatni Land Rover Defender. Uczczono to edycją pożegnalną „Heritage”, nawiązującą do pierwszego produkcyjnego Land Rovera – słynnego HUE166. Jako jedyna redakcja w Polsce, mieliśmy okazję przetestować go i sprawdzić ile jest legendy w legendzie. Dość nietypowo jak na Classicauto, wóz do testu tym razem odebraliśmy z… salonu.

Dinozaury motoryzacji. Nawiązując do pożegnania Land Rovera Defender, przyjrzeliśmy się reliktom minionych epok – samochodom z zamierzchłych czasów, które produkowano do niedawna, a niektóre produkuje się dalej. Na przekór tendencji do „celowego postarzania produktów”! W artykule Top 12 najdłużej produkowanych aut świata.

Srebrna Strzała epoki carbonu. Klasyczne auto, w którym jest więcej włókna węglowego i tytanu, niż stali? Redaktor Piotr Skowron przybliża historię niesamowitego Mercedesa CLK GTR.

BMW 1800. Choć pod koniec lat 50. BMW było na skraju bankructwa, ostatkiem sił zdołało stworzyć najbardziej dopracowany samochód klasy średniej. I który niewiele zestarzał się do dziś. Rafał Andrzejewski wyjaśnia dlaczego i przedstawia wspaniale zachowany egzemplarz z Trójmiasta.

Samochód specjalnie dla niej. Jeśli marzec, to Dzień Kobiet! Tradycyjnie obchodzimy go na łamach Classicauto. Tyle, że zamiast tradycyjnych goździków i paczki rajstop, naszym lepszym połowom i nie tylko, dedykujemy przegląd aut stworzonych specjalnie z myślą o potrzebach i upodobaniach pań.

Warszawa 223 kombi w zestawie z przyczepą kempingową. Historię ponad 42-letniej podróży tego niezwykłego tandemu po Europie i całej Polsce oraz ich dalszych losach sprawdzicie w najnowszym numerze. A także co w obu pojazdach jest niezwykłego.

Ubezpieczenia. U progu sezonu nasz ekspert dr Piotr Majewski pisze o nowościach i trendach na rynku ubezpieczeń klasyków.

Wydarzenia i reportaże

Po sukcesie „Classic cars spotting zanim to było modne” nowe doznania. W tym numerze opisujemy historie oldtimerów odnalezionych w polskich garażach, szopach i stodołach, ba nawet na strychach. Ostatnie tygodnie obfitowały w tego rodzaju wydarzenia.

Motointegrator Classicauto Cup 2016. Nigdy nie ścigałeś się swoim klasykiem i uważasz, że bez klatek, turbo i wypasionych halogenów to niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Przeczytajcie nasz poradnik dla „zielonych”, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zawodach, ale boicie się zapytać.

Przed ostatnim etapem Rallye Monte Carlo Historique 2016 pachniało sensacją. Polska załoga – Adam Polak i Karol Jaskłowski, wskoczyła na… 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. O tym, że rajd wygrywa się dopiero na mecie oraz co należy zmienić na przyszłość, opowiada sprawca zamieszania – Adam Polak.

Żuk na Atacamie i w krainie Inków. Brzmi jak szaleństwo? A jednak, ekipa podróżników z Wrocławia po wycieczce Żukiem do Maroko teraz postanowiła przejechać całą Amerykę Południową. Jak przygotowali Żuka do wyprawy i jakich spodziewają się problemów, czytajcie w naszym artykule. Jako patron medialny trzymamy kciuki i polecamy śledzić przygody na stronie zukiemprzezswiat.pl.

Gorący sezon. Tylko w Europie od początku roku odbyło się aż 5 aukcji. W dziale Inwestuj w klasyki analizujemy wyniki najciekawszych licytacji podczas Rétromobile w Paryżu.

Nowe samochody:

Jeep Grand Cherokee

Mercedes S500e

Stałe działy:

Człowiek i samochód: Dziewczyny na start! W tym numerze Agata i jej Toyota MR2 Supercharged, jedna z czołowych zawodniczek Classicauto Cup. Fachowo opowie o tym jak się jeździ MR2 w sporcie i po mieście.

Proszę zrobić mi buty. Po raz pierwszy w dziale Made in Poland prezentujemy dzieła polskiego rzemiosła. Odwiedzamy pracownię ręcznego wyrobu butów Pollacki.pl

Rocznice. Przed 1886 rokiem powstało wiele pojazdów napędzanych w różny sposób, ale zgodnie uznaje się, że właściwy samochód, taki na benzynę, jest dziełem Karla Benza. Opatentował go równo 130 lat temu. W dziale rocznic przeczytacie też o późniejszych losach trójkołowców Benza i ile z nich przetrwało do dziś.

Poradnik kupującego: Alfa Romeo Alfetta GT/GTV6. Przyszłych właścicieli przestrzegamy: na początku może być krew, pot i łzy. Ale jak dobrze pójdzie, to po „czyśćcu inwestycyjnym” przyjdą wreszcie długie godziny drogowej ekstazy. Poradnik Radka Borowickiego.

Zabytek pod paragrafem: W tym numerze apel środowiska w sprawie liberalizacji przepisów dotyczący wywozu pojazdów zabytkowych za granicę.