NUMER 127 (04/2017)

Iokl_CA127

Kwietniowe wydanie Classicauto dostępne w prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Dino Berlinetta Speciale

Prototypy i samochody koncepcyjne. Zmieniają historię, ale gdy po latach trafiają na aukcje, rzadko osiągają kosmiczne ceny. Auto, które zapoczątkowało sławę Dino 206/246 GT, absolutne arcydzieło Ferrari i Pininfariny, zyskało należną cześć podczas aukcji Artcurial w Paryżu. Rafał Roguski przyjrzy się bliżej pierwszemu Dino w historii.

Rajdowe MGB Roadster

Wyjątkowy charakter w tym miesiącu zyskał dział „Człowiek i samochód”. Poznajcie Karolisa Raišysa, kierowcę rajdowego z Litwy, który opowie o tym, jak zakochał się w klasycznym MGB i postanowił wystartować nim w Rallye Monte Carlo Historique. Jak wyglądały przygody litewskiej załogi na trasie, dlaczego nie udało im się dotrzeć do mety i jak mistrzowi kierownicy, ścigającemu się na sekundy w nowszych wozach, spodobała się nasza ulica Karowa. Wszystkiego dowiecie się z naszego wywiadu.

Rallye Monte Carlo Historique

Dokładnie 40 lat temu Tomasz Ciecierzyński, jeden z najszybszych kierowców fabrycznych OBR FSO ostatni raz miał okazję pokazać światu, ile można wycisnąć z Polskiego Fiata 125p. W tym roku wrócił na trasę legendarnego rajdu i podzieli się wrażeniami: co się zmieniło, a co zostało jak kiedyś? Czy jazda na regularność ma „podejście” do prawdziwego ścigania o ułamki sekund?

BMW Serii 02

Model znany jako Seria 02 lub 2002 to jedno z najbardziej kultowych BMW w historii. Rzadko poświęca się jednak uwagę mniej znanym wersjom Coupé i Cabriolet. Na wiejskich drogach Bawarii i w sercu Monachium odkryliśmy ich odmienny charakter i pierwszorzędny styl.

Classicauto testuje

W tym miesiącu redaktor Pawłowski, mówiąc językiem polskich policjantów „udaje się w pościg”. I to nie byle czym, bo wzbudzającym respekt gliniarskim Fordem Crown Victoria z ostatnich miesięcy produkcji. Kiedy w 2011 roku Ford zapowiedział, że w końcu przestanie go produkować, amerykańscy policjanci zagrozili strajkiem. Przekonamy się ,dlaczego tak go lubili.

Dział Sportu

Kiedy w latach 80. jej zdjęcie ukazały się w polskiej prasie motoryzacyjnej, ni w ząb nie rozumieliśmy, po co zbudowano to auto, ale byliśmy nim zachwyceni! O unikalnej Alfie Romeo 164 ProCar, skarbie fabrycznej kolekcji, opowie znany specjalista od tej marki, Roberto Motta. Jak to w naszym „Dziale Sportu”, postaramy się przy okazji wyjaśnić tajemnice najlepszej wyczynowej technologii tamtych lat. Będzie dużo o silnikach F1, co się dzieje z rozrządem przy 11 000 obr/min, o włóknach węglowych, kłowych skrzyniach biegów, układach wielowahaczowych, tytanie i zaawansowanej aerodynamice.

Made in Poland

Należy do najśmielszych dzieł modernistycznej architektury w powojennej Polsce, jest jednym z niewielu zrealizowanych prawie w całości. Zadziwiała swoją nowoczesnością i świeżością, choć w miarę lat niszczała coraz bardziej. Aż w ostatnich latach zaczęły znikać kolejne elementy precyzyjnej układanki inż. Karpińskiego. Sprawdźcie, dlaczego warszawska Ściana Wschodnia, bo o niej mowa, już nigdy nie wróci do swej świetności.

Made in Poland BIS

Będąc w samym centrum Warszawy, pewnie rzadko zachwycacie się okolicą Rotundy, Domów Towarowych Centrum i kina „Relax”. Warszawą M-20 udaliśmy się na wycieczkę po najciekawszych miejscach Ściany Wschodniej. Znaleźliśmy tu ducha dawnej stolicy i sporo kadrów jak z amerykańskich filmów. Musieliśmy to uwiecznić, zanim do końca rozbiorą perłę naszego modernizmu.

Jak przystało na nową świecką tradycję, w 127 wydaniu Classicauto nie mogło zabraknąć nawiązania do tego numeru. Przed wami wiekowa jak na nas, bo powstała 11 lat temu, sesja Fiata 127.

Miejsce

Jeśli będziecie w Tokio i do tego jesteście fanami Subaru, musicie odwiedzić to miejsce. Prezentujemy świątynię rajdowych sukcesów marki, zwaną STI Gallery. Redaktor Piotr Sielicki analizuje unikalne egzemplarze, znajdujące się na ekspozycji.

Poradnik kupującego

Ruszyć na wakacje klasykiem? Jeśli macie taki plan, to pewnie braliście pod uwagę Volkswagena T2, czyli „Ogórka”. Radzimy jak go dobrze kupić.

 

Ponadto:

Inwestuj w klasyki

Rynek w „przysiadzie”. Taki wniosek można wysnuć z obserwacji aż trzech znaczących aukcji, które odbyły się podczas paryskiego Retromobile. O podzielenie się wrażeniami poprosiliśmy specjalistów z domu aukcyjnego Ardor Auctions.

Wydarzenia

W maju warto bywać we Włoszech. Dwa włoskie klasyki – Villa d`Este i Mille Miglia, będą w tym roku wyjątkowe ze względu na udział Polaków. Szczególnie słynny konkurs elegancji, w którym pierwszy raz w historii będzie uczestniczyć auto polskiego kolekcjonera!

Porsche RSR 2017

Porsche 911 z silnikiem umieszczonym gdzie indziej niż za tylną osią. Świętokradztwo, skandal, czy naturalna ewolucja? Jak się ma najnowsza specyfikacja wyścigowej 911-ki przygotowanej na Le Mans do sportowej tradycji Porsche, analizuje Piotr Sielicki.

Dział Modeli

Czasem za przysłowiowe 5 zeta można kupić prawdziwy skarb. Tak było z dwoma dziwnymi dragsterami od Corgi Toys z początku lat 70. Okazało się, że nie są one fantazją twórców – co najmniej jeden z nich odwzorowuje prawdziwą wyścigówkę.

Nowe samochody

Jeep Cherokee SRT i małe auta miejskie do 1000 cc pojemności.

Felieton

Co by było, gdyby Francuzi przejęli Opla, dajmy na to w latach 70.?