NUMER 129 (06/2017)

Iokl_CA129

Czerwcowe Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS), prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Mercedes 560 SEC Koenig

Jeszcze nie jesteście na to gotowi, a może już jesteście? Jako hipsterzy klasycznej motoryzacji podejmujemy temat ekstremalnego tuningu z lat 80.! Minął czas, gdy lata 80. były dla nas jednym wielkim obciachem. Tamte ciuchy, filmy, muzyka – teraz są cool. Ale jest jedna rzecz, która do tej kategorii jakoś przebić się nie może. To ekstremalny tuning ekskluzywnych aut. Oszaleli na jego punkcie szejkowie, maklerzy giełdowi, dilerzy narkotykowi, muzycy i aktorzy. Mercedes 560 SEC w wykonaniu Koenig Specials jest klasyką gatunku.

Mercedes C126/SEC i W126

Co w latach 80. firmy tuningowe wyprawiały z dostojnymi Mercedesami? Oto wyczerpujący przegląd ich wyczynów. Ostrzeżenie: co się zobaczy, nie da się „odzobaczyć”!

Dział Sportu

Prawie 25 lat temu świat usłyszał o młodym Szkocie Colinie McRae. Nie dlatego, że wygrał rajd. Wręcz przeciwnie! Podczas Rajdu 1000 Jezior gruntownie zbadał wytrzymałość Subaru Legacy RS, rozwalając je raz, a potem drugi… Oto cała historia jednego z tych wyczynów, za które kochaliśmy Colina.

Classicauto testuje

– Mimo że w socjalizmie obywatel powinien być przygotowany na najlepsze, wsiadając do Zaporożca, spodziewałem się najgorszego. Całkowicie radziecka konstrukcja ma opinię wozu głośnego, niepraktycznego i ogólnie strasznego pod każdym względem. Istny wynalazek szatana ziejący ogniem i piekielnym żarem. Oto ZAZ 968 Zaporożec. Red. Pawłowski sprawdzi, czy rzeczywiście jest taki beznadziejny.

Techno Classica Essen

W ramach obszernej relacji z największych targów klasyków w Europie:

Jak Volvo i Jaguar celebrują historię.

Wyczerpujący raport o cenach, cała prawda o rynku klasyków.

Wywiad

Sprzedaje, kupuje, kolekcjonuje, przechowuje. Zarówno klasyki, jak i nowsze, ekskluzywne auta. Jest przedstawicielem Pagani na Szwajcarię. Jego garaż z klasykami doprowadził nas do zawału. Tiziano Carugati złapał bakcyla jeszcze, gdy chodził do podstawówki. Ojciec przyjeżdżał po niego fajnymi wozami, np. Ferrari F40… Oto jak się to robi w Szwajcarii. Lektura tego wywiadu inspiruje i poszerza horyzonty!

Sunbeam-Talbot 80

Widzieliśmy to auto tylko w prospektach z epoki. Rzadko kto w ogóle o nim słyszał. A zobaczyć je w Polsce to już prawdziwy cud! Ardor Auctions wyszukuje coraz ciekawsze samochody z polską historią. Oto arcyrzadki Brytyjczyk ze światłami od Syreny, którego będzie można kupić na lipcowej licytacji.

Kultura motoryzacji

Zgodnie z obietnicą z poprzedniego numeru [Dział Modeli], zabieramy Was na wycieczkę po krętych drogach, ulicach japońskich miast i… do centrum handlowego w Tokio. Oto wiecznie żywy kult mangi Initial D i Toyoty Corolli GT AE86 Trueno.

Miejsce

Są miejsca, w których samochody w spokoju i nienękane przez nikogo, powoli stapiają się z naturą. Trudno powiedzieć co sprawia, że zwykłe złomowisko zmienia się w cel pielgrzymek miłośników rdzy, patyny i mchu pokrywającego karoserie. Z pewnością takim pomnikiem upływu czasu stało się słynne na całą Szwecję i nie tylko Båstnäs. Jego fenomen odkrywa Kuba Cipior, autor bloga Szrociaki.

Stałe działy

Classicauto Cup

Nareszcie! Ulubiony Track Day uczestników Inter Cars Classicauto Cup – oczywiście chodzi o Kielce. Oto jak było w Miedzianej Górze.

Inwestuj w klasyki

Coś drgnęło na polskim rynku aukcyjnym i to porządnie! Analiza kwietniowej licytacji Ardor Auctions.

Rocznice

To już 90 lat, czyli jakie było pierwsze Volvo?

Made in Poland

Piękne polskie transatlantyki wprawdzie zbudowano za granicą, ale wnętrza zaprojektowała śmietanka polskich designerów i architektów. O pływających ambasadorach polskiej kultury i sztuki, pisze red. Skowron.

Człowiek i samochód

Artur Mościcki opowiada o urokach posiadania, restaurowania i jeżdżenia Mercedesem 280 SL Pagoda. Porównuje go z innym klasykiem – 190 SL. A także opowie, dlaczego jego Pagoda jest jedyna w swoim rodzaju.

Samochód Kamera Akcja

„Na niebie i na ziemi” bywa nazywany polskim Top Gunem. Tyle że pod kilkoma względami amerykański film nie dorasta naszemu do pięt. I wolimy Piotra Fronczewskiego w Dużym Fiacie niż Tomka Cruise w Porsche. Kompletnie zapomniany film przybliża red. Skowron.

Poradnik kupującego

Nawet jeśli myślicie, że Alfa Romeo GTV/Spider z lat 1995-2006 to żaden klasyk, to ani się obejrzycie, gdy stanie się to oczywiste. Tymon Grabowski analizuje za i przeciw i udziela dogłębnych wskazówek, na co należy uważać, kupując ten wóz.