NUMER 132 [09/2017]

Iokl_CA132

Wrześniowe Classicauto dostępne na tablety w Google Play (Android) i AppStore (iOS), prenumeracie oraz oczywiście na papierze w najlepszych kioskach i naszym sklepie. Co w tym miesiącu?

Porsche 356

Białym krukiem wśród wczesnych Porsche 356 jest model Pre-A z napisem „1500 Super” na klapie silnika. Jeździliśmy bezcennym, jednym z nielicznych zachowanych egzemplarzy wozu, który rozsławił niemiecką markę.

Honda N600

Jeden z najciekawszych japońskich mikrosamochodów – takie auto znalazło się w Polsce i zostało pieczołowicie odrestaurowane.

Kei-Cars

W ramach dodatku do artykułu o Hondzie N600/N360, Redaktor Borowicki przybliża szalony świat kei-cars, czyli japońskich mikrosamochodów.

Classicauto testuje

Redaktor Pawłowski do dziś nie wyszedł z szoku, jaki pozostawiła u niego Alfa Romeo Giulia Super oraz podziwu, jakie wozy Włosi produkowali pół wieku temu.

120 lat Tatry

Co 10 lat fabryka Tatry w Koprzywnicy jest świadkiem rajdu i zlotu aut tej marki. Tegoroczny był wyjątkowy, bo Tatra obchodzi swoje 120. urodziny. Pojechaliśmy tam redakcyjną Tatrą 613-4 Mi-Long.

Człowiek i samochód

Jeśli twoim miejscem pracy był kokpit IŁ-a 62, odchodząc na emeryturę, chcesz przesiąść się do czegoś godnego. Tak pomyślał pan Maciej i w 1991 wyjechał z salonu przy Krakowskim Przedmieściu nowiutkim Mercedesem R129 500 SL. Jest w rodzinie do dziś. Redaktor Paul przybliża historię Mercedesa na czarnych tablicach – warszawskiego „urban legend”.

Dział Sportu

Co zrobić, gdy jesteś Brytyjczykiem, fanem wyczynów Sir Campbella, a w domu masz pamiątkę po dziadku w postaci silnika lotniczego W12 Napier Lion? Zbudować potwora w duchu wyścigówek z lat dwudziestych! Oto jak powstał Blue Bird.

Design

Niedawno zmarł Tom Tjaarda, jeden z najwybitniejszych designerów w historii. Redaktor Borowicki przybliża życiorys i osiągnięcia ojca Fiata 124 Spider, De Tomaso Pantery oraz wielu innych spektakularnych aut.

Rolls-Royce Phantom

W Londynie zaprezentowano ósmą generację Rolls-Royce Phantoma. Towarzyszyli mu przedstawiciele całej dynastii – od Phantoma I po Phantoma VII. Każdy z nich wyjątkowy, z wyjątkową historią i związany z wyjątkowymi ludźmi – od Freda Astaire’a po królową Elżbietę II.

Made in Poland

Niedawno pisaliśmy o wnętrzach polskich transatlantyków i obiecaliśmy wrócić do tematu. W tym numerze Redaktor Skowron przypomina wzruszająca historię pływających ambasadorów polskiej kultury.

Poradnik kupującego

W ramach obchodów 60. urodzin Syreny, radzimy jako dobrze kupić i czy w ogóle kupić ostatni wyczyn FSO i FSM, czyli Syrenę 105/105L.

Nowe samochody

Range Rover Velar

Felieton

Kod 78 w prawie jazdy, czyli o tym, że coraz mniej umiemy.