Numer 63 (12/2011)

okladka_63

Temat numeru: Mercedes R107. Czterdzieści lat temu zaprezentowano kabriolet W107, który pozostawał w produkcji przez 18 lat. W numerze porównujemy dwa egzemplarze: jeden z najstarszych w Polsce R107 350 SL, który jeszcze nie wiedział co to kryzys paliwowy oraz auto z epoki upadku muru berlińskiego, z ostatniego roku produkcji: 1989.

CA63_1
Polski Fiat 125p Jamnik. Przedłużony kabriolet na bazie Dużego Fiata powstał zaledwie w kilku sztukach, jego przeznaczeniem było wożenie zagranicznych turystów. Do dziś prawdopodobnie zachował się tylko ten jeden! Na dokładkę jest to specjalne auto: wiózł jednego z najważniejszych gości zza granicy, którzy odwiedzili Polskę w 1979 roku…

CA63_2
Jerzy Jankowski. Niekwestionowany geniusz polskiego sportu motorowego, doskonały kierowca i wszechstronny konstruktor. Twórca sukcesów wielu zawodników i działaczy. Po latach wspominał, że najważniejszym jego dziełem jest skuter Osa.

CA63_3
Rallylegend w San Marino. Włoski sposób na rajd z udziałem historycznych rajdówek i gwiazd sprzed lat. Jednocześnie godne świętowanie 40 urodzin Lancii Stratos – prawie 20 Stratosów, w tym jedna z najstarszych oraz New Stratos Michaela Stroschka.

CA63_4
London Brighton Veteran Car Run. Po raz pierwszy w tej imprezie wystartowała z powodzeniem polska załoga na samochodzie przywiezionym z kraju. Widok prawie 500 samochodów sprzed 1905 roku w ruchu w pełni rekompensuje 60 mil trudów i zmagań z ponad stuletnią maszynerią.
Ponadto w numerze: jubileusz Longina Bielaka, relacja z Rajdu Żubrów, radzimy jak wystartować klasykiem w GSMP i jak kupic Toyotę AE86, Paweł Hoffman zdradza nam tajniki systemów wtryskowych Bosch, mega unikatowy Maluch z silnikiem z przodu i napędem na przednie koła w dziale Jak żyć z…, a w dziale rynek przewodnik dla kupujących chcących wydać do 20 000 zł oraz inne ciekawe tematy.