Numer 91 (4/2014)

CA91_okladka_ok2

 sm_porsche

40 lat temu mieć turbosprężarkę pod maską, to był jak podpisać pakt z diabłem. Przeszła długą drogę od cudu techniki dla ekscentryków, do użytecznej technologii, dzięki której supersamochodem możemy pojechać po bułki i nie bać się, że nie wrócimy. Obrazują to dwa pokolenia Porsche 911 Turbo: pierwsze i ostatnie chłodzone powietrzem. Biały i czarny charakter, ale w tym przypadku ten dobry ubiera się na czarno…

 

sm_lux_sport

Kiedy w zeszłym roku prezentowaliśmy na wystawie w Krakowie jeden z trzech zachowanych, legendarnych silników V8 konstrukcji PZInż, marzyło nam się, żeby może kiedyś zajrzeć do jego wnętrza, przekonać się ile prawdy a ile mitów w opowieściach, a może i usłyszeć jak pracuje jego 8 cylindrów… Dziś jesteśmy bliżej jego spełnienia: silnik o nr seryjnym 7 jest świeżo wyremontowany i przygotowany do składania. Robert Steć pokazuje tajemnice przedwojennej, polskiej myśli technicznej!

 

sm_roversd1

Na wskroś nowoczesny i komputerowo kwadratowy, mimo że zaprojektowany tradycyjnie, całkowicie na deskach kreślarskich. Próbował zerwać z tradycją, a dzisiaj uważany jest za ostatniego angielskiego, prawdziwego klasyka. A także za jeden z symboli upadku brytyjskiej motoryzacji. Oto ociekająca charyzmą duma Zjednoczonego Królestwa o francuskim przydomku, Jego Wysokość Rover 3500 Vitesse.

 

IMG_3623

 Redaktor Pawłowski zasmakował w amerykańskiej motoryzacji, ale żeby nie było sztampowo, odkrywa nieznany szerzej i mało kultowy okres w historii: lata osiemdziesiąte. Na przedmieściach warszawskiego Detroit testuje Cadillaca Seville, który nie dość, że ma silnik w poprzek, to jeszcze przedni napęd.

 

sm_syrena_na_monte

 50 lat temu po raz ostatni Syrena wzięła udział w Rallye Monte Carlo. A 10 lat temu Syrena po raz pierwszy wystartowała w historycznej edycji rajdu. O szalonej jeździe szarą Stoczwórką przez Alpy, przegubach od Wartburga, abstrakcyjnych spotkaniach na trasie i studzeniu hamulców, opowiada dzielna załoga z 2004 roku: Tomasz Osterloff i Maciej Peda.

 

sm_konwoj

 W dziale Samochód Kamera Akcja! klasyk, którego nie trzeba za bardzo reklamować: Konwój w reżyserii Sama Peckinpaha. W rolach głównych Kris Kristofferson, Ali MacGraw i setki amerykańskich ciężarówek.

 

sm_poradnik

 W poradniku kupującego futurystyczne NSU Ro80 z silnikiem Wankla. I nie mówcie, ze nie ma takich samochodów na polskim rynku, bo zawsze mogą się pojawić!

 

sm_rocznice

 W tym miesiącu wyjątkowo ciekawy Dział Rocznic. Będzie o tych gorszych chwilach w historii samochodu. Będzie o tym, czym właściwie był kryzys paliwowy 1974 roku, będzie o Kadecie „Łezce” i np. o Austinie Montego.

 

sm_swancar

 Jeśli uważacie jeżdżenie Golfem II na glebie za ekscentryczne, to zapraszamy na spotkanie z prawdziwą ekscentryką. Oto postrach ciemnego tłumu, zmotoryzowany łabędź z organami i szczoteczkami do ścierania brudu z opon. Ponad 100 lat temu terroryzował ulice Kalkuty, dziś uchodzi za jedno z największych dziwactw w historii samochodu. The Swan Car z 1910 roku.

 

sm_rmch

 Zapraszamy na relację z Rallye Monte Carlo Historique, okiem pędzącego serwisu.

 

sm_horch

 W Muzeum Audi można oglądać jednego z kilku istniejących egzemplarzy Horcha 855 Special Roadster. Jest tak rzadki, że nawet fabryczne muzeum nie ma własnego i musiało go wypożyczyć z prywatnej kolekcji. Taki sam samochód zniknął ostatnio z kolekcji klasyków w rezydencji prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza. W numerze staramy się rozwikłać zagadkę pustego miejsca w garażu…

 

IMG_3763

Nieodżałowany Ikarus 280, do niedawna król warszawskich (i nie tylko) ulic… Ostatnie sztuki ma pod opieką Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej. Odwiedziliśmy ich hangar a o robocie za kółkiem Ikarusa opowiedział nam szofer MZA, który jeździł tymi wozami przez ostatnie 30 lat.