NUMER 99 (12/2014)

Iokl_CA99

Classicauto nr 99 (12/2014) w sprzedaży od 1 grudnia. Wersja na tablet dostępna w Google Play i Appstore już w sobotę 29 listopada!
Co w numerze?

IMG_1094

kino2aaa_

The Bluesmobile
„Wychodzę z więzienia i mój własny brat odbiera mnie policyjnym samochodem!”
Gliniarski Dodge Monaco z policyjnej wyprzedaży, który wystąpił w „Blues Brothers”, to jeden z najsłynniejszych na świecie samochodów z wielkiego ekranu. To także jeden z tych filmowych bohaterów, który gdy byliśmy mali, krzewił w nas miłość do amerykańskich samochodów i wiarę w ich niezniszczalność. Klimat Chicago i doskonale odtworzonego Bluesmobile`a znaleźliśmy w Warszawie. To nasz temat okładkowy w grudniowym numerze. Plus kulisy powstania filmu w naszym dziale Samochód-Kamera-Akcja. (Zdjęcia: Wojciech Jurecki, kadry z filmu)

IMG_4835

Classicauto testuje: BMW 850i
Gdy w Berlinie burzono słynny mur, w Bawarii rozpoczęto produkcję BMW serii 8. Monachijska firma nowym modelem wyszła przed szereg – do tej pory nikt w całych Niemczech po 1945 roku nie produkował luksusowego GT z potężnym V12 pod maską. Redaktor Pawłowski za kierownicą BMW 850i stara się zdążyć na spotkanie biznesowe do Bonn. (Zdjęcie: Rafał Andrzejewski)

IMG_0866

Pojazdy zabytkowe w Europie: prezentujemy wyniki wielkiego badania
Pamiętacie, jak namawialiśmy na naszych łamach i w internecie do wzięcia udziału w wielkiej ankiecie FIVA? Teraz znamy już jej wyniki! W ogólnoeurpoejskim badaniu wzięły udział tysiące właścicieli klasycznych pojazdów, kluby i firmy związane z branżą oldtimerową. Ile nas jest, ile na nie wydajemy, ile rocznie przejeżdżamy, jakie są najpopularniejsze marki? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela Paweł Rożen w Dziale Prawnym. (Zdjęcie: Wojciech Jurecki)

815A8898

Fiat 1300/1500
Dorobił się przydomku wanna, dzięki modnej na początku lat 60., specyficznej stylistyce. Zazwyczaj w Polsce bywa postrzegany jako jeden z ojców Polskiego Fiata 125 i dawca silnika. Spotkaliśmy egzemplarz w stanie fabrycznym, od nowości w Polsce i potraktujemy go inaczej, tak jak na to zasługuje – jako eleganckiego sportowego sedana klasy średniej z lat 60. (Zdjęcie: Rafał Andrzejewski)

CheckpointCharlie1989

25 lat temu runął mur berliński
„Kiedy wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące poruszania się między NRD a RFN?” zapytali dziennikarze 9 listopada Guntera Schabowskiego, rzecznika rządzącej NRD partii SED. Jego odpowiedź, którą było tylko jedno słowo – „natychmiast”, spowodowała masowy marsz mieszkańców Berlina Wschodniego do przejść granicznych z enklawą wolności – Berlinem Zachodnim. Mikołaj Cwynar pisze o tym, jak samochodem, który zawiózł „Ossi” na Zachód i został symbolem wolności, stał się Trabant 601. Dave Richards relacjonuje wielki zlot pojazdów z NRD na 25. rocznicę zburzenia muru. Przyjrzymy się też aukcji przedmiotów kolekcjonerskich z byłego NRD. (zdjęcie: Wikimedia)

 tatmarsam

Z cyklu Polska w miniaturze, samochodzik zwany… Samochodzikiem.
Stoi sobie w muzeum, wciśnięty między największe skarby polskiej techniki. I mało kto wie, że stoi tam zasłużenie. Mały samochodzik, który wygląda i jeździ jak dorosły. Zbudowany przez wybitnego inżyniera i konstruktora, jest czymś więcej niż dziecięcą zabawką i prawdopodobnie pierwszym polskim elektrycznym samochodem. (Zdjęcie: archiwum Romana Siczek)

 IMG_3469

Silnik TDI ma 25 lat!
Gdyby przeprowadzić badania jaki samochodowy silnik najczęściej występuje na polskich drogach i jaki nasi rodacy cenią najwyżej, nie mamy wątpliwości, że wygrałby TDI grupy Volkswagen. Dziś obchodzi swoje 25. urodziny. Tymon Grabowski pisze o jego historii, wersjach i najważniejszych technologicznych skokach. (Zdjęcie: Rafał Andrzejewski)

 Syrena - 104

Zapomniany rekord Syreny
Każdy słyszał o słynnych rekordach Polskiego Fiata 125p z 1973 roku. Zupełnie zapomniany jest natomiast inny wyczyn sprzed 55 lat, na samochodzie Syrena. Próba podjęta na torze FSO była być może równie trudna, co osiągnięcia ekipy Polskiego Fiata. W 1959 roku dwóch śmiałków pędziło po rekord w jeździe długodystansowej nie nowowoczesnym Fiatem lecz Syreną, nie w środku lata lecz w listopadzie, nie po gładkiej autostradzie lecz po dziurawym i częściowo brukowanym torze… Oto niepublikowana nigdy relacja z tego wyczynu, do której dotarł Tomasz Szczerbicki.

 scn128aaaa

Kupuję i sprzedaję samochody
Kolejny temat zahaczający o 25-lecie zburzenia muru berlińskiego i upadku systemu socjalistycznego, znajdziecie w dziale Człowiek i samochód. Tym razem będzie coś więcej: Człowiek i samochody. Jerzy Staszowski prowadzi jeden z najstarszych autokomisów w Warszawie, o czym opowiada nam w budynku firmy, w którym urzęduje już 30 lat. Przed 1989 rokiem mieścił się w al. Rewolucji Październikowej, dziś – al. Prymasa Tysiąclecia.

815A2833

815A3266

Nowe samochody
W tym miesiącu sprawdzimy czy znaczek T5 w dzisiejszym Volvo V60 Ocean Race oznacza równie wiele jak w przypadku kultowego 850 T5R oraz spojrzymy świeżym okiem na klasyka od Mercedesa – G500 z potężnym V8 pod maską. (Zdjęcia: Rafał Andrzejewski)

 IMG_9854

Najważniejsze wydarzenia:
Podsumowanie NOVOL Classicauto Cup, Parada Porsche na 40-lecie 911 Turbo i najmłodsze auto muzealne jakim jeździliśmy (foto: Wojciech Jurecki), relacja z Rajdu Żubrów, Jak przebiegła 63. rocznica wyprodukowania w FSO pierwszego samochodu, 50 lat Centrum Designu Opla.
I wiele innych tematów!