NUMER 100 (01/2015)

 

 

Classicauto nr 100! W sprzedaży od 31 grudnia 2014, zarówno w wersji papierowej jak i na tablety. Oto co ciekawego w numerze:

Iokl_CA100

Mercedes W100
Gdybyśmy układali listę najlepszych samochodów klasycznych wszechczasów, to na pewno w pierwszej dziesiątce znalazłby się Mercedes 600 W100. Monumentalne dzieło Paula Bracq`a i niemieckich inżynierów, to wóz godny okładki setnego numeru Classicauto. Nie będzie to zwykły artykuł, ale mega-test w wykonaniu redaktora Pawłowskiego.
IMG_9739

Syrena 100
Temat numeru: niezwykle rzadka Syrena w swoim pierwszym wydaniu – jak została odrestaurowana a przy okazji… jak stała się gwiazdą telewizji, konkretnie programu RetroReanimacja.
IMG_2757

Gad 500
W naszym cyklu „Polska w miniaturze”, tym razem samochód nieco większy niż mikro: Gad 500 Stefana Gajęckiego. Dzięki badaniom Roberta Stecia odkrywa swoje tajemnice.
GAD 500

Ważne setki
Setny numer to nie tylko okazja do podsumowania naszej skromnej historii, ale i przypomnienia ważnych samochodowych wydarzeń związanych z liczbą 100. Kto pierwszy pojechał 100 mil na godzinę? Kto pierwszy wyprodukował 100 samochodów jednego dnia? Kto pierwszy miał 100 km autostrad i kto pierwszy wycisnął 100 KM z litra pojemności skokowej?
setki

Baillon Collection
Specjaliści z domu aukcyjnego Artcurial opowiadają o największym samochodowym znalezisku tego roku a może i wielu ostatnich lat – zapomnianej Baillon Collection.
BaillonArtcurial

Inwestujemy w klasyki
Coraz chętniej i odważniej mówimy o pieniądzach w kontekście samochodów zabytkowych. Od paru lat notujemy też boom na klasyki jako formę inwestycji. W tym numerze artykuł o podstawach inwestowania: dlaczego oldtimery tak bardzo drożeją, dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem, najnowsze wskaźniki rynkowe, co bardzo drożeje a co mniej.
inwestujemy

Poradnik kupującego
W setnym numerze CA w poradniku kupującego wyjątkowe auto. Maciej Peda doradza jak kupić najsłynniejszy samochód ery przedwojennej: Bugatti T35.
bugatti

Czerwony Huragan!
Cóż może byc ważniejszego, niż strażacy idący nam z pomocą, gdy stanie się coś złego? A jeśli jeszcze przyjadą ogromnym, lśniącym i ryczącym 500-konnym dwusuwem, amerykańskim wozem strażackim, który już nadaje się „na zabytek”? W dziale „Człowiek i samochód” Wiktor Paul rozmawia z załogą wozu E-One Hurricane.
strazacy

Stawka większa niż życie
W dziale Samochód-Kamera-Akcja przyjrzymy się jakimi samochodami poruszał się J-23, w którego rolę wcielił się nieodżałowany, niedawno zmarły Stanisław Mikulski.
kino_

Polska na tle Europy
W Dziale Prawnym druga część omówienia wielkiej ankiety FIVA: jak wygląda polski ruch oldtimerowy, nasze samochody, wydatki, koszty związane z oldtimerami itp. na tle reszty Europy. Fascynujące statystyki prezentuje Paweł Rożen.
ankieta
Carros de Cuba!
Piotr Degler Jabłoński, znany fotograf polskiego pochodzenia drugi raz wydał ekskluzywny, autorski kalendarz poświęcony klasycznym samochodom. W tym roku poświęcił go samochodom z Kuby. Podczas swojej podróży odnalazł porzuconego w krzakach Mercedesa 300 SL Gullwing. W udzielonym nam wywiadzie opowiada jak do tego doszło i czy warto przywieźć sobie klasyka z Kuby.
DEGLER_Calendar_2015samples